Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, üniversite burslarını milisler ile sınırlandırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in Sana kentindeki Husi milisler, dün kendi kontrolleri altındaki devlet üniversiteleri ile özel üniversitelere burslu öğrenci kabulünün başladığını açıkladı. Ancak başvuracak öğrencilerin, ‘milis güçlerden olması’ şartı koşuldu.

Üniversitelerin bağlı bulunduğu Yüksek Öğretim Bakanlığı da önümüzdeki eğitim-öğretim yılı içerisinde burs başvurusunda bulunmaya hak kazananların kategorilerin belirlendiğini açıkladı. Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Hüseyin Hazib’e göre bu kategoriler şöyle sıralanıyor: Öldürülen milislerin çocukları, cephelerde savaşan milisler, yaralı milislerin çocukları, yükseköğretim gören Husi liderlerin çocukları ve Saada’lı Husilerin çocukları.

Husi gruplar, egemenlikleri altındaki bölgelerde bulunan üniversitelerdeki öğrencilere burs vermeyi yukarıdaki kategorilerle sınırlarken, Sana’daki aktivistler, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Husilerin tavrını şaşırtıcı bulmadı. Aktivistler, “Üniversiteler, üyeleri ve kendilerine bağlı olanlar dışındaki bir grubu zaten tanımıyor” ifadelerini kullandı.

Aktivistler, milislerin kontrolündeki Yemen üniversitelerini, Husi milislere burs vermeyi durdurmaya çağırdı ve tüm lise mezunlarına ‘ayrım yapmaksızın’ eşit fırsatlar sunulmasını talep etti.