Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Yemen’de BM yetkililerini kaçırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şarku’l Avsat’ın Yemenli kaynaklardan edindiği bilgiye göre Birlemiş Milletler’e (BM) bağlı yetkililer Husiler tarafından kaçırılarak karanlık küçük bir odaya hapsedildi. 6 gün boyunca yetkililer insani ihtiyaçlardan mahrum bırakıldı. Kaynaklar yaşanan bu durumu BM yetkililerine bir bilgilendirme mektubuyla iletildiğini belirtti. Bu olaydan sonra BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in yardımcısı Andrew Gilmour’un Yemen’de insani yardım kuruluşlarındaki personellere yönelik saldırıların yapıldığını açıkladı.

Bilgilendirme mektubunda Sana, İbb ve Hudeyde’deki 8 çalışanın saldırılara, tehditlere maruz kaldığını ayrıca yaklaşık 600 BM personelinin Husilerin tutumlarından şikayetçi olduğu belirtildi. Mektupta darbeci grubun personelleri tehdit ederek ve yardım kuruluşlarında çalışanlara kısa süreli vize vererek, BM faaliyetlerini doğrudan kontrol altına almaya çalıştığı ifade edildi.

Mektupta, BM’nin karşı karşıya kaldığı sorunların çözülmesi ve bu tür olayların sonlanması için BM Güvenlik Konseyi ve araçlarının bu durumu ele alması talep edildi.