Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler Yemen’de çocukları katlediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

El Arabiya televizyonu, dün akşam saatlerinde, Yemen’deki İran destekli Husiler tarafından Suudi Arabistan’ın Cizan kentine balistik füze fırlatıldığını duyurdu. Füzenin Suudi Arabistan Hava Kuvvetlerine ait füze savunma sistemi tarafından havada imha edildiği bildirildi.

Dün akşam yaşanan saldırıyla birlikte son 3 gün içinde darbeci milislerin fırlattığı füze sayısı 4’e yükseldi. Perşembe gününden bu yana aralıksız bir şekilde kentleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarda Yemenli 1 sivil hayatını kaybetti, 11’i de yaralandı.

Yemen’deki Arap Koalisyonu Sözcüsü Türkî el-Maliki, konuya ilişkin açıklamasında, “Bu saldırgan eylemler, İran’ın açık bir biçimde 2216 ve 2231 sayılı BMGK kararını ihlal ederek Suudi Arabistan’ın, bölgenin ve uluslararası güvenliği tehdit eden Husileri desteklemeye devam ettiğini kanıtlıyor. Balistik füzelerle kentlerin ve sivil yerleşim yerlerinin hedef alınması uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Husi milisleri tarafından yapılan dünkü saldırı, örgütün son dönemde coğrafik olarak kırılmaların yaşadığı ve sahada görev yapan üst düzey darbeci komutanlardan birçoğunun etkisiz hale getirildiği bir zamanda geldi. Böylece örgütün Marib ve Hudeyde’ye rastgele fırlattığı füzeler sivil ölümleri de beraberinde getirdi.

Bu arada Sada’daki ilerleyişini sürdüren Yemen ordusu, kentin güneybatısındaki Melahiz cephesinde yeni bölgeleri kontrol altına aldı. Şarku’l Avsat’a bilgi veren askeri bir kaynak, “Yemen Ordusu 7. Askeri Bölgesi’ne bağlı birlikler, önümüzdeki günlerde Sana’nın kuzeydoğusunda Nehem ve ez-Zahaf ilçelerini ele geçirmek için geniş çaplı bir operasyon başlatacak” dedi.

2 Bebek öldürüldü

Bu bağlamda Marib kentindeki güvenlik ve sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, önceki gün Husiler tarafından kente düzenlenen füze saldırısında 2 bebek öldü, 2 bebek yaralandı.

Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan bir kaynak, “Husilerin fırlarttığı birkaç füze Marib’de sivillerin yaşadığı mahallelere düştü. Saldırı sonucu 2 bebek öldü, 2 bebek yaralandı. Halk bu durumdan çok öfkeli” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat’ın saha kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Marib’in batısındaki Sırvah ilçesinde yer alan Heylan Dağı’nda konuşlu Husi milisler, kentin doğusundaki havaalanı bölgesinde sivillerin bulunduğu bir alana katyuşa füzesi ile saldırı düzenledi.

Hudeyde kentindeki görgü tanıklarının ifadelerine göre, örgütün Hudeyde’nin batısında kurtarılan bölgede yer alan Manzara köyüne düzenlediği saldırıda bir evin tahrip edildiği ve bir sivil vatandaşın yaralandığı belirtildi. Bu saldırı, köydeki fırının hedef alındığı ve 3 kişinin yaşamını yitirdiği, 3’ünün de yaralandığı olaydan sadece iki gün sonra geldi.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren görgü tanıkları, Hudeyde kentine takviye yapan Husi örgütünün, ordu güçlerinin şehre ve limana yönelik ilerleyişini durdurmak için ara sokakları beton bloklarla kapatarak kenti güvenlik ve askeri meydanlara dönüştürdüğünü belirtti.

Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordusu, Durayhimi kentini İran destekli darbeci Husi milislerinden kurtarmak için başlattığı geniş çaplı operasyonda Malik Ali Ahmed Ebu Hacra ismindeki Husi lideri ile birlikte 7 milisin öldürüldüğü bildirildi.

Bu arada Sada’daki ilerleyişini sürdüren Yemen ordusu, kentin güneybatısında yer alan Zahire ilçesindeki Melahiz cephesinde yeni bölgelerde kontrolü ele geçirdi.

Halk Direniş Güçleri (HDG) basın sorumlusu Ahmed el-Musabi, açıklamasında, “Ordunun düzenlediği ani saldırıda Meşabih köyü ve çevresindeki dağlarda kontrol sağlandı. Husi milislerle çıkan şiddetli çatışmalarda örgüt ağır kayıplar verdi” diye konuştu.

Musabi konuşmasının devamında, ele geçirilen noktalar sayesinde Husilerin takviye yaptığı stratejik hattın kesildiğini vurguladı.

Öte yandan geçtiğimiz Cuma günü akşam saatlerinde, Yemen ordusunun, Yetme ve Buka bölgeleriyle uluslararası hattı birbirine bağlayan noktada mayın döşemeye çalışan Husi milislere ateş açması sonucu örgüte bağlı çok sayıda milis etkisiz hale getirildi.

Yemen ordusuna bağlı September 26 internet sitesinde açıklamasına yer verilen Sada Operasyon Müdürü General Salah Salim, “Odu güçleri, milislerin mayın döşeme faaliyetini başarısızlığa uğrattı. Ordu tarafından açılan ateşte çok sayıda kayıp veren Husi milisleri geri çekilerek dağlara kaçmak zorunda kaldı” ifadelerini kullandı.