Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yemen: Husilerin rastlege mayınları bin 1600 sivili katletti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad/Abdulhadi Cabtur/Şarku’l Avsat

Yemen İnsan Hakları Bakanı Muhammed Asker, Husi milislerce rasstgele yerleştirilen mayınlar sebebiyle bin 593 kişinin öldüğünü, bin 413 kişinin ise sakat kaldığını açıkladı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) Genel Sorumlusu Doktor Abdullah er-Rebia, “Husi milisler Yemen’de rastgele mayın döşüyor. Savaşlarda bile çatışma bitiminde mayınların nereye döşendiğine dair bir harita olur ama İran destekli Husi milisler daha fazla sivil can kaybına uğrasın diye rastgele döşeme yapıyor” dedi.

Rebia, “Yiyecek, ilaç vb. insani yardım taşıyan kafileleri hedef almak için mayın döşeyip bu kafilelere roket fırlatanlar var. Milislerin bu gayriinsani tavrı müttefiklerin sivillere insani yardımlarıyla taban tabana zıt” dedi.

Suudi Arabistan Yemen’e insani destek sağlıyor

Suudi Arabistan Kuvvetlerinin öncülüğündeki Arap koalisyonu bölgedeki mayınları temizleyecek. Bunun yanı sıra mayından zarar görmüş yaşlı, kadın ve çocuklar Yemen ve Suudi Arabistan’da rehabilite edilecek.

Uzmanlar mayınları temizlemeye başladı

Rebia, 40 milyon dolara mal olan Mayın Temizleme Projesi’nin (Masam) ilk aşamasının tamamlandığını belirttiler.

Suudi Arabistan Yemen’in birçok bölgesinde rastgele döşenen mayınları temizlemek için Masam projesini başlatmıştı. Masam projesinin Genel Direktörü Usame el-Kusaybi, “Yemen’de mayınları temizleyen 400’den fazla uzman bulunuyor. Projemizin hedefi Yemen’i tamamen mayınlardan arındırmaktır” şeklinde konuştu.

Masam projesinin ilk aşamasında Marib, Aden, Taiz ve Sana’nın temizlenmesi hedefleniyordu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Husilerin mayın döşeyerek daha fazla sivil kaybına uğratacağı konusunda önceden uluslararası kamuoyuna uyarıda bulunmuştu.

HRW Silah Birimi Direktörü Steve Goose, “Hiçbir koşulda kullanılmaması gereken silah ve mayınları döşeyerek sivilleri öldürüyorlar. Husiler bu korkunç silahları kullanmayı derhal bırakmalı ve Yemen’in Mayın yasağı anlaşması kapsamındaki hükümlerine saygı göstermelidir’’ ifadelerini kullandı.