Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Yemenli bir şairi kaçırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemenli tanınmış şair Muhammed Muhammed el-Lozi’nin ailesi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husi milislerin beş gün önce şairi evinden kaçırıp, bilinmeyen bir yere götürdüğünü bildirdi.

El-Lozi’nin ailesi, muhtemelen şairin kaçırılma sebebinin ise, kültür ve edebiyat alanında uzun yıllar şiir yazmadan önce, Cumhuriyet Muhafızları’nda eski bir subay olması olduğunu belirtti.

Sana’daki Yemenli Edebiyatçı ve Yazarlar Birliği üyeleri el-Lozi’nin kaçırılmasını kınayarak, onun başına gelecek her şeyden Husi Milislerin sorumlu olduğunu vurguladı.

Birlik liderlerinin yanı sıra, Yemen Ulusal Eğitim, Kültür ve Bilim Komitesi Danışmanı Ahmed Naci Ahmed, Husilere tutuklu bulunan tüm mahkumları serbest bırakma çağrısında bulundu.

Muhammed Muhammed el-Lozi, Yemen’deki gençler tarafından modern şairlerin önde gelenlerinden biri olarak görülüyor. Eleştirmenler ise, ilk yayınlanan şiir kitabından bu yana, el- Lozi’yi şiiri yenilikçi bir seviyede tutan, kendine özgü tarzı olan farklı bir şiirsel ses olarak görüyor.