Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler Yemenlilerin hastanede tedavi edilmesini engelliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husilerin, Yemenlilere uyguladığı cinayet, işkence, kuşatma, en temel insani ihtiyaçlardan mahrum etme gibi baskılar gün geçtikçe artarken, son olarak da hasta ve yaralıların hastanede tedavi olmasını engellemeye başladı.

Başkent Sana’daki Devrim Hastanesi’nde çalışan bir kadın sağlık görevlisi, bir video yayınlayarak Husi grubunun hastaların tedaviye erişimini engellediğini ortaya çıkardı.

Yaralıyı tedavi etmediler

Husi milislerin, hastaneye hasta ve yaralı kabulünü engellemesinin ardından yaşanan durum hakkında şikayette bulunan sağlık çalışanı, sosyal medyada da hızla yayılan videosunda, trafik kazasında yaralanan ve durumu ağır olan El Beyda ilinden gelen bir yaralının acil kısmına alındığını fakat Husilerin yaralıyı tedavi etmelerini engellediğini söyledi.

Husilerin yaralıyı tedavi etmelerine izin vermemesinin ardından hastanedeki uzman doktorlara başvurduğunu fakat durumun değişmediğini anlatan kız ülkedeki duruma sitem ederek, Husilerin sadece kendilerine ve yandaşlarına tedavi hakkı verdiklerini söyledi.

Yemen Sağlık Bakanı Nasır Baum, ülkedeki sağlık merkezlerin yüzde 45’inin, darbeci Husilerin başlattığı savaşla tamamen veya kısmen yok edildiğini bunun da sağlık sektöründe büyük bir bozulmaya yol açtığını söyledi.

Meşru hükümetin, darbeci Husi milisleri tarafından yürütülen savaşın sonucunda ülkede yaşanan güçlüklere rağmen daha iyi sağlık hizmetleri sunmak için çok çalıştığına dikkat çeken Baum, özgürleşmiş illerdeki sağlık hizmetlerinin önemli ölçüde düzeldiğini belirtti.

Salgın hastalıklar baş gösteriyor

Baum sözlerine şu şekilde devam etti; “Husilerden temizlenen illerdeki özel ve kamu hastaneleri, 40 binden fazla hasta ve yaralıyı tedavi etti. Suudi Arabistan’da Hacca ve Saada’daki El Salam hastanesine destek vermeye devam ediyor. Özellikle Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde sağlık sektörünün çöküşünün ardından, kolera, difteri ve menenjit gibi ölümcül salgın hastalık baş göstermekte ve en son ‘kuş gribi’ bulgularına ulaştık.”