Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Salih el-Samed’e cenaze töreni düzenledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de Arap koalisyonun desteği ile düzenlenen operasyonlarda bazı Husi liderlerinin öldürülmesinin ardından Husi grubunun önde gelen liderleri büyük panik yaşıyor. Husiler, bu gergin atmosferde, koalisyonun hava saldırısıyla öldürülen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Salih el-Samed’in ‘Meçhul Yemenli Askerler Anıtı’nda düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Husiler, koalisyonun hava saldırılarının devam etmesi nedeniyle cenaze merasimini düzenlemek için oldukça acele etti.

Darbeci Husilerin cenazeyi defnetmek için Sebi’yn Meydanı’nda yer alan Salih Camisi’nin karşısındaki Meçhul Yemenli Askerler Anıtı’nı seçmeleri Yemenliler arasında öfkeye neden oldu. Bu eylem ile, ‘İmamlık’ yönetimini deviren 1962 devriminde hayatını kaybeden Yemen’in meçhul askerlerine ait sembolik anıtı ihlal ettikleri düşünülüyor.

Cenaze törenine katılım az oldu

Husi milisleri, kamu personeli ve öğrencileri cenazeye katılmaya zorlanmasının ve Yemen’de kontrolleri altındaki bütün bölgelerden gelerek Sana’daki cenazeye katılmaları yönünde kendi destekçilerine büyük paralar teklif etmelerine rağmen, merasimde katılımın oldukça az olduğu görüldü.

Husiler tarafından kurulan Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı olarak Salih el-Samed’in yerine atanan Mehdi el-Meşhed cenaze törenine katılırken, Yemen Yüksek Devrim Konseyi Başkanı Muhammed el Husi, Salih el Sammad’ın cenaze merasiminde yaptığı konuşmada,“Bu saldırılar bizim irademizi kıramayacak ve halkımızı zayıflatamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Koalisyon uçakları, Husi liderlerine korku sardı

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, cenaze merasimine katılan üst düzey liderlerin koalisyon uçakları tarafından hedef alınacaklarından korkarak kalabalığın ve sivillerin arasına karışarak, onları canlı kalkan olarak kullandığını bildirdi.

Güvenlik kaynakları da, Husi liderlerinin, son operasyonların ardından hedef alınma korkusuyla binalarda, askeri kamplarda ve güvenlik merkezlerinde görünmekten kaçınmaya daha fazla dikkat ettiklerini ifade etti.