Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerden ayrılan Enformasyon Bakanı: İran ve diğer ülkeler Husileri destekliyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki darbeci Husilerin sözde Enformasyon Bakanı iken meşru yönetim safına geçen Abdusselam Cabir, İran ve diğer bazı ülkelerin Husi milislerini desteklediğini söyleyerek, Yemen’de yaşananların darbeden daha tehlikeli olduğunu vurguladı.

Meşru yönetim tarafına geçerek Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giden Cabir, burada düzenlediği basın toplantısında, “Riyad’a gelişimiz, Yemen’e meşruiyet kazandırmak için daha geniş kapılar açıyor” dedi.

Cabir, “Yemen, 21 Eylül 2014’ten bu yana, acımasız bir baskı durumuna maruz kalıyor. Yemen’de yaşananlar darbeden daha tehlikeli” diyerek, Husi bölgelerindeki uygulamaların, milislerin eylemleri hakkında söylenenlerden çok daha fazlası olduğunu dile getirdi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) liderliğindeki koalisyona üye ülkeler tarafından sağlanan yardımlar sayesinde, Yemen’in sıkıntılarını atlatacağını umduğunu söyleyen Cabir, Husilerin kontrolü altındaki alanları karanlık olarak tanımladı.

Husilerin kontrolündeki bölgelerde meydana gelen büyük ihlallere değinen Cabir, orada yardım edemedikleri binlerce gazeteci olduğunu söyledi.

Darbecilerin, devlet kurumlarını milislerin adasına çevirdiğine dikkat çeken Cabir, “Hapishaneler, darbeciler tarafın uygulanan işkenceler altında inliyor” dedi.

Husi milislerin din adına çocukları savaşa sürüklediğini aktaran Cabir, “Husilerin sahip olduklarından daha fazla medya gücü var. Bu konuda bölgesel ülkelerden destek alıyorlar” şeklinde konuştu.