Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerden deniz operasyonlarını durdurma kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran destekli Husi milisleri Yemen’de son aylarda yaşadıkları ağır kayıpların sonucunda zor günler geçiriyor. Darbeci milisler son yaptığı açıklamada ise geçici olarak deniz operasyonlarını durdurma kararı aldıklarını ifade ettiler.

Yemen’de Husilere bağlı Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, ülkede belirli bir süre için “askeri deniz operasyonlarını durdurma” girişimi başlattıklarını açıkladı.

Yemen sorununu takip eden gözlemciler, Husiler tarafından deniz ateşkesi teklifinin, meşru Yemen hükümetinin ve koalisyonun Kızıldeniz’i milislerin tehdidinden korumak için hazırladığı askeri adımları önleme girişimi olarak nitelendirdi.

Operasyonları durdurma adımı

Husilere bağlı Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali el-Husi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Husilerin “askeri deniz operasyonlarını durdurma” girişimi başlattıklarını söyledi.

Açıklamada, ülkede belirli bir süre için “askeri deniz operasyonlarını durdurma” girişimi başlatıldığı, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon tarafından kabul görmesi ve benzer bir adım atılması halinde bu girişimin tüm cepheleri kapsayacağı açıklandı.

Bu çerçevede Husiler, grubun “diyalog masasına geri dönme, bir ulusal uzlaşı komitesi oluşturma, devlet başkanı ve seçim fonuyla ülkedeki tüm kuvvetleri temsil eden bir meclisin seçilmesi ve yeniden yapılanma” hususundaki taleplerini de yineledi.

Husiler geri mi çekiliyor?

Husiler tarafından ortaya koyulan söz konusu girişim, “geri çekilme” konusunda herhangi bir ifadeyi ise içermiyor. Bu durum da Husilerin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararı uyarınca silahları teslim etme, şehir ve devlet kurumlarından geri çekilme konularından uzak olarak, kendi yetkileri altında bir barış anlaşması uygulamak istedikleri anlamına geliyor.

Husi milisler, geçtiğimiz günlerde Kızıldeniz’de Suudi Arabistan’a ait iki petrol tankerine saldırı düzenleyerek, uluslararası topluma da konuya dair açık bir tehdit mesajı gönderdi. Bu çerçevede milisler, Kızıldeniz’de uluslararası trafiği tehdit ederek bölgenin istikrarı için önemli bir sorun haline geldi.

Husi tehdidi askeri operasyonları yeniden canlandırdı

Öte yandan gözlemcilere göre, Husilerin yürüttüğü saldırılar, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths önderliğinde “Yemen’deki çatışmaların sona ermesi ve ülkedeki krizin çözümü için yeniden müzakerelere başlanması amacıyla” ortaya koyulan uluslararası çabaları da reddetmek anlamına geliyor.

Diğer taraftan yapılan saldırılar, meşru hükümeti ve koalisyonu Hudeyde’yi kurtarmak ve Husi tehditlerine son vermek için askeri harekatları yeniden başlatmaya itti. Milisler ise, ülkedeki iç savaşın uzaması ve İran’dan silah ve balistik füze teminini garantileyerek bir zemine tutunma umuduyla Yemen’in batı kıyılarına binlerce milis takviye edip sokak savaşlarını sürdürmeye devam ediyor.

Husi skandalları bitmiyor

Sana’daki kaynakların Şarku’l Avsat’a aktarılana göre, Husilerin Yönetim Kurulu Başkanı ve ikinci adamı olarak bilinen Mehdi Meşat, geçtiğimiz günlerde Husilerin meşru yönetime darbe yaptığı dönemde çeşitli parti liderliklerinin yolsuzluk dosyalarını inceleme ve Husilere tabi olan unsurlara yönelik yargıları hızlandırma çağrısı yaptı.

Kaynaklara göre Meşat, Sana ve diğer eyaletlerdeki milis liderlerinin “devlete ait işletmelerin, taşınmazların ve arazilerin yağmalanmasını hızlandırmak, ‘milislerin askeri çabalarının desteklemesi’ için tüccarlara, iş adamlarına ve dükkan sahiplerine şantaj yapmak” hususunda açıklama yaptığına dikkati çekti.

Zenginleri tehdit edip paralarını alıyorlar

Sana’daki yerel kaynaklar da, Abdul Halik el-Husi’nin, bölgedeki önde gelen tüccarlar ve iş adamlarına “korunmaları ve ticari faaliyetlerini sürdürmelerine izin verilmesi” karşılığında Husilere aylık olarak büyük miktarlar ödeme zorunluluğu getirdiğini ifade etti.

Kaynaklar, İstihbarat Başkanı olarak tayin edilen Ebu Ali el-Hakim ve Husilerin İçişleri Bakan Yardımcısı Abdulhakim el-Hayvani de dahil Sana’daki Husi milislerin üst düzey yöneticilerini, milislerin şantaj ve tehditlerinden korunmaları karşılığında her ay devasa miktarlar ödemeye zorladıklarını ifade etti.