Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerden kurtarılan çocuklar topluma kazandırılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de Husilerin silah altına alarak halka karşı yürüttüğü savaşta kalkan olarak kullandığı çocuklar okullarına döndü. Taiz Valiliği’ndeki Kral Selman İnsani Yardım Merkezi, Husilerin alıkoyduğu çocuklar için eğitim dönemi kutlaması düzenledi.

Aileler, Kral Selman İnsani Yardım Merkezi’nin yoğun olarak yürüttüğü psikolojik, sosyal ve eğitsel programlarla çocukları hayata yeniden entegre etme ve yaşanılan krizin etkilerini hafifletmeye yönelik çabalarını takdir etti.

Törene Taiz Valiliği adına Dr. Abdulkavi el-Mahlavi, birçok yetkili ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Mahlavi törende yaptığı konuşmada “Husi milisleri tarafından alıkoyulan çocuk askerlerin kurtarılması ve rehabilite edilmesi yönündeki projeyi mevcut krizin bitmesi ve ülkenin yeniden inşası için mükemmel bir jest olarak görüyoruz” dedi.

Törende, çocukların program kapsamında yaptıkları faaliyetler de sergilendi. Yemen Medya Gözlemevi Müdürü Hamdan el-Aliyyi, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada Husilerin cephelerde büyük oranda çocuklara güvendiğini, bu nedenle askeri operasyonlarda çok sayıda tutsak çocuk gördüklerini ifade etti. Milislerin çoğunun öldürülmesi nedeniyle Husilerin çocuklara yönelik eylemlerinin arttığına dikkati çeken Aliyyi, “İster korkutarak olsun ister teşvikle, birçok çocuk Husiler tarafından alıkoyuldu. Çocuklarını bulamayan birçok aile vardı. Ne yazık ki daha sonra o çocuklar ölü ya da yaralı olarak ailesine döndü” dedi. Husiler tarafından cepheye alınan çocuk sayısının 10 bini aştığını ifade etti.

Aliyyi, rehabilitasyon projesinin çocuk istismarının tehlikelerine karşı toplumu ve aileleri duyarlı hale getirmeyi amaçladığını söyledi. Çocukların askere alınmasına izin verenlerin yasal sorumluluk altında olduğuna dikkat çeken Aliyyi projeyle ayrıca bu durumun çocuklar ve aileler üzerindeki etkisinin de giderilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Çocuklar, dönemi tamamladıktan sonra okul içindeki durumlarını ve akademik seviyelerini gözlemleyecek 4 aylık bir takip programına katılacak.