Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerden, Suudi Arabistan petrol gemisine saldırı girişimi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu) Müşterek Komutanlığı, İran destekli darbeci Husi militanların Yemen’in Hudeyde kentinin batısından geçen Suudi Arabistan’a ait bir petrol gemisine saldırı girişiminde bulunduğunu açıkladı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Arap Koalisyonu Resmi Sözcüsü Turki el-Maliki, İran destekli Husi militanların, bugün öğle saatlerinde, Hudeyde kentinin batısında seyir halindeki Suudi Arabistan’a ait bir petrol gemisine yönelik saldırı başlattığını ancak duruma müdahale eden Arap Koalisyonuna ait savaş gemilerinin saldırıyı engelleyerek petrol gemisine refakat ettiğini bildirdi.

Husiler, deniz ticaretini tehdit ediyor

Petrol gemisinin saldırıda, küçük çaplı isabet aldığı bilgisini veren el-Maliki, söz konusu terör saldırısının uluslararası deniz ticareti açısından büyük önem taşıyan Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz yolunu tehdit ettiğini vurguladı.

Hudeyde limanının, terör saldırıları ve füze kaçakçılığı için bir üs olarak kullanılmaya devam edildiğine vurgu yapan el-Maliki, Arap Koalisyonu kuvvetlerinin terör saldırılarına karşı Babu’l Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz’in güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirleri aldığını sözlerine ekledi.

Maliki, açıklamasında, son olarak, Hudeyde limanının uluslararası gözetim altında olduğuna vurgu yaparak, limanın terör saldırıları için bir üs olarak kullanılmasının engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi.