Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a balistik füze saldırısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Yemen topraklarından Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a atılan 2 balistik füzenin havada imha edildiği belirtti.

Suudi Arabistan devlet televizyonu “El-İhbariyye”nin haberine göre, Yemen’deki Husilerin fırlattığı balistik füze, Suudi Arabistan hava savunma güçleri tarafından başkent Riyad semalarında imha edildi.

Haberde konuyla ilgili daha fazla bilgi verilmedi.

Öte yandan Husilere ait El-Mesira kanalında yer alan haberde, örgütün Riyad’daki Savunma Bakanlığı Enformanyon Merkezi ve bazı hedeflere yönelik “Burkan-2” (Volkan 2) balistik füzeleri attığı ve hedefleri vurduğu iddia edildi.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Yemen’de meşru yönetime destek olmak amacıyla askeri operasyon başlattığı 26 Mart 2015’ten bu yana Husiler sık sık Suudi Arabistan’ın farklı bölgelerine saldırılar düzenliyor.

“Uluslararası hukuka aykırı”

Sözcü, Husi milislerin bu saldırılarıyla Suudi Arabistan’ın güvenliğini tehdit etmenin yanı sıra bölgesel ve küresel istikrarı bozarak 2231 ve 2216 sayılı kararların açıkça ihlal ettiğini, balistik füzelerin yoğun nüfuslu şehir ve köylere doğru fırlatılmasının da uluslararası insancıl hukuka aykırı olduğunu sözlerine ekledi.