Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin balistik füzeleri Londra’da masaya yatırılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İngiltere, ABD Dışişleri Bakanları ve Bakanlık yetkilileri, bugün, Londra’da Umman Sultanlığı temsilcisi ve Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Vild el-Şeyh Ahmet’in de katıldığı bir toplantı düzenliyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “İngiltere, BM öncülüğündeki diplomatik çabaları destekliyor. Londra’daki toplantıda, son füze saldırısı dahil güvenlik durumu gözden geçirilecek” dedi. Yemen’deki insani durumun daha kötüye gitmesini engellemek için insani yardımların ulaşmasını kolaylaştırmak ve bütün limanların açılmasını sağlamak için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Toplantıyı takip eden kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgiye göre, ABD Dışişleri Bakanı toplantıda hazır bulunmayacağı için ABD’yi Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Vekili Tom Shanon temsil edecek.

Söz konusu kaynaklar, ayrıca, dörtlü toplantının yeni bir girişim teklif etmeyeceğini belirterek, toplantıda BM Özel Temsilcisi’nin girişimlerinin başarılı olması ve Yemen’deki tarafların yeniden müzakere masasına dönmesi için ateşkes sağlanması gibi konular üzerine yoğunlaşılacağını aktardı.

Husiler tarafından, Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’a yönelik balistik füze saldırısı gerçekleştirilmesi, uluslararası toplum tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı. Yemen’de Meşruiyeti Koruma Koalisyonu, düzenlediği basın toplantısında, balistik füzelerin Husilere İran tarafından verildiğine dair kanıtlar sunmuştu.

Öte yandan, Suudi Arabistan’ın Yemen Büyükelçisi Ali Cabir el-Sefir, dün, Paris’teki BM Dünya Kültür Mirası (UNESCO) merkezine gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamada, İran destekli Husi militanların uygulamalarının Yemen’de siyasi bir kaosa neden olduğunu söyledi. El-Sefir, “Husilerin İran’dan aldıkları destekle sebep oldukları kaos nedeniyle Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Görüşmeleri sonuçları ve BM’nin Yemen’e ilişkin 2216 kararı çerçevesinde bir çözüme ulaşılamıyor” ifadelerini kullandı.