Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin Cizan’a fırlattığı balistik füze imha edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri, Husi milisler tarafından, dün, Yemen’den Suudi Arabistan’ın Cizan şehrine doğru atılan balistik füzeyi etkisiz hale getirdi.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri’nin saat 07.17’de İran destekli Husi milisleri tarafından Yemen’deki Saada’dan Cizan’a doğru fırlatılan füzeyi imha ettiğini bildirdi.

Balistik füze ile Cizan’daki yerleşim yerlerinin hedef alındığını ifade eden Maliki, saldırıda herhangi bir can veya mal kaybının yaşanmadığını ifade etti.
Balistik füzenin kasıtlı olarak nüfusun yoğun olduğu bir yerleşim bölgesi olan Cizan şehrini hedef aldığına dikkati çeken Maliki, bu saldırının İran rejiminin, Husi milislere silah desteği vermeye devam ettiğinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

Sözcü, Husi milislerin bu saldırılarıyla Suudi Arabistan’ın güvenliğini tehdit etmenin yanı sıra bölgesel ve küresel istikrarı bozarak 2231 ve 2216 sayılı kararların açıkça ihlal ettiğini, balistik füzelerin yoğun nüfuslu şehir ve köylere doğru fırlatılmasının da uluslararası insancıl hukuka aykırı olduğunu sözlerine ekledi.

Koalisyonun açıklamasına göre, İran destekli Husi milislerinin Suudi Arabistan’a attığı balistik füze sayısı 196’ya ulaştı.