Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin Hudeyde’deki saldırıları püskürtüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, Husilerin hükümet güçlerine ait mevzilere sızma girişimlerinin ardından Hudeyde’nin güneyindeki el-Tuhayta bölgesindeki milislerin askeri operasyonlarını engelledi. Darbeci milisler, saflarında verdikleri ölü ve çok sayıda yaralının ardından bölgeden geri çekilmek zorunda kaldı.

Hudeyde’nin güneyindeki Dureyhimi kasabasındaki çatışmalar devam ediyor. Ordu güçleri, bölgenin kurtarılması için düzenlenen askeri operasyonlar kapsamında kasaba merkezine doğru ilerlerken eş zamanlı olarak kuzeydeki Cevf bölgesinde de mücadeleye devam ediyor.

Ulusal Ordu güçlerinin yanında savaşan “Amalika Tugayları” tarafından Facebook aracılığıyla yapılan açıklamada keskin nişancıların Husi milislerini hedeflediği ve Dureyhimi’deki milislere ait bir operasyon odasının yerle bir edildiği belirtildi.

Aynı şekilde Yemen’deki meşruiyeti destekleyen Arap Koalisyonu güçleri de hava saldırılarını Hudeyde’deki, güney bölgelerdeki ve batı kıyısı kesimindeki Husi milislerine ait mekanizmaları imha etmeyi sürdürüyor. Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre Zabid bölgesindeki milislere ait çok sayıda mevzi ve takviye güç saldırıların hedefi oldu.

Cevf Bölgesi’ndeki çatışmalar altıncı gününde de devam etti. Sada ve Malhan bölgelerinde hız kazanan çatışmalarda onlarca milis öldü, birçoğu da yaralandı.

Yemen Ulusal Ordusu’nun resmi internet sitesi September.net’e bilgi veren askeri kaynaklara göre Ulusal Ordu güçleri ve milisler arasında meydana gelen çatışmalarda aralarında Husi komutanlarının da bulunduğu en az 20 milis öldü, çok sayıda milis de yaralandı. Milislerin cesetlerinin bölgeye dağıldığı duyuruldu.

Koalisyon güçleri de Ugda ve Malhan da dahil olmak üzere bazı bölgelerde Husilere ait mevzilere hava saldırısı düzenlendiğini duyurdu. Askeri bir kaynak, Uluslararası Kızılhaç kuruluşuna ve ilgili taraflara milislerin cesetlerinin halen bölgede dağılmış durumda olduğu bilgisini verdi.

Fırtına Tugayı Komutanı Tuğgeneral Naştan el-Kasi, ordunun önceki operasyonlarda ele geçirdiği mevzilere sızmaya çalışan Husilerle yaşanan çatışmalarda üç milisin öldürüldüğünü ve onlarcasının da yaralandığını açıkladı. El-Kasi, “Ordu güçleri, sızma operasyonlarını başarısızlığa uğrattı. 3 milisin ölmesinin ve onlarcasının da yaralanmasının ardından milisler geri çekilmeye mecbur kaldı” ifadelerini kullandı.

Yaralıların tedavisi sürüyor

Taiz’de halka karşı Husi milisler tarafından düzenlenen saldırılarda yaralanan 150 kişi 6 Ağustos’ta tedavi edilmek üzere Hindistan’a gönderildi.

Taiz’de şehit ve yaralı aileleri kalkındırma kuruluşu, 150 yaralıya protez tedavisi için Hindistan’a kabul edilmesi çağrısı yapmıştı. Kuruluş, Dr. Abdul Kavi el-Muhlafi, Binbaşı Abdul Kerim el-Sabri, bir dizi üst düzey asker, güvenlik yetkilisi, parti ve bölgedeki siyasi kuruluş temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenledi. Toplantıya katılan taraflar kuruluşun bu girişiminden övgüyle söz ederken bunu “kendilerini vatan için feda eden yaralıların tedavisinin” bir parçası olarak nitelendirdi. Aynı şekilde yüzlerce kişi de Taiz valiliği binasının önünde oturma eylemi düzenledi. Eylemciler, yetkilileri yaralıların tedavilerini ve gerekli bakımlarını sağlamamak ve ihmalkâr davranışlar sergilemekle suçladı.

Bölgedeki yetkililer söz konusu suçlamaları reddederken sorunların iradeleri dışında olduğunu savundu. Bir yetkili yaptığı açıklamada yurt dışına nakledilen bazı yaralıların tedavisine eşlik ettiklerini söyledi. Vali Emin Mahmud’un destekçileri ise protestoların ardındaki nedenlere dikkati çekti, bazı tarafları yaralılar konusu çıkarları doğrultusunda kullanarak gerilimi tırmandırmak istediğini vurguladı.

Resmi kaynaklar, Taiz Valisi Emin Mahmud’un 6 Ağustos’ta yaralıların temsilcileri tarafından usulsüzlük ve aşırılıkların soruşturulması için Dr. el-Muhlafi başkanlığında bir komite kurulduğunu söyledi. Husilere bağlı resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre Vali Emin Mahmud dün taleplere cevap vermek ve tedavi için gerekli önlemleri almak amacıyla yaralıların ve protestocuların temsilcilerini il genel merkezinde karşıladı.

Mahmud, görüşme sırasında yaptığı resmi açıklamada şunları söyledi:

“Yaralıların sorunları herkesi ilgilendirir. Konuya dair taviz veremeyiz. Taiz’deki yerel makamlar, yaralıları tedavi etmek ve bakımlarını sağlamak için hükümetle birlikte her türlü çabayı sarf ediyor. Taiz’in kapıları her zaman onlara açıktır. Mağduriyetlerine kulak vermeye ve onlarla ciddi bir şekilde ilgilenmeye hazırız.”

Vali, yaralıların farklı cephelerde fedakarlıklarda bulunmalarına ve Yemen topraklarını savunmalarına da övgüde bulundu.