Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin, infaz operasyonları ve GHK liderlerinin kaderi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husiler, Sana’daki denetimlerini sıklaştırırken, eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları, Genel Halk Kongresi Partisi (GHK) liderlerinin yanı sıra Zemar, Hacca, Mahvit ve Rime bölgelerindeki onlarca askeri ve sivil lider ile aşiret büyüklerine ne olacağı konusundaki belirsizlik devam ediyor.

Verilen bilgiye göre, Husiler, Sana’nın güneyindeki Senhan bölgesinde bulunan Rime Hamid ve Dabve mahallelerindeki kamplara saldırdıktan sonra, üç kıdemli Cumhuriyet Muhafızları komutanı, Tümgeneral Mehdi Makula, Tümgeneral Murad el-Ubali ve Tümgeneral Abdullah Daban’ı tasfiye etti.

GHK’lı kaynaklar, Husilerin eski cumhurbaşkanını öldürdükten sonra, Zemar bölgesinde 20’den fazla askeri ve aşiret liderini infaz ettiklerini ve öldürülenler arasında GHK liderlerinden Şeyh Ali Ebu Yabis ve Yahya Nasır Ali’nin de bulunduğunu bildirdi.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, Husiler, GHK liderlerinden Muhsin Ali el-Nigab’ı ailesinin gözü önünde infaz etti.

Sana’da yaşanan bu terör olaylarının gölgesinde, üst düzey yetkililer, tüccarlar, işadamları ve GHK’lı orta düzey liderlerin aileleri de dahil olmak üzere, bazı bölge sakinleri, daha kötü olayların olabilme ihtimaline karşın, köy ve ilçeleri terk etmeye başladı.

Bununla birlikte, eski cumhurbaşkanına yakın liderlerden, aralarında Zemar Valisi Hamud İbad ve Taiz Valisi Abduh el-Cundi’nin yanı sıra Umran, Hacce ve Rime’deki yerel yöneticilerinin bulunduğu pek çok lider ise, Husilerin korkusu veya baskısı ile biat etti.

Husilere ait medya organlarından aktarılan haberlere göre, Yemen Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Salih el-Samad ve uluslararası meşruiyeti olmayan Ulusal Kurtuluş Hükümeti Başbakanı Abdulaziz bin Habtur bir araya geldi. Görüşmede, Husiler ve GHK’lı liderlerin bir araya getirme ve müzakere başlatma konuları ele alındı.

Diğer bir gelişme ise, Husiler, üyelerine, Sana’daki Yetmişler Meydanı’nda şehitleri için cenaze töreni düzenlemeye ve eski Cumhurbaşkanı Salih yanlıları ile GHK’lılara atıfta bulunarak vatana ihanet edenleri protesto etmek üzere toplanma çağrısında bulundu.

Öte yandan, Mısır Cumhurbaşkanı Aldulfettah Sisi, toprak bütünlüğü ve halkın birliğinin korunması için Yemen krizine siyasi çözüm getirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Sisi, Yemen’deki durumun sürekli bozulmasının, Arap ulusunun çıkarına olmadığını, bununla birlikte bölge istikrarını bozmaya ve yabancıların müdahalede bulunabilmesi için karmaşa yaratmaya çalışan aşırılık yanlıları ve terörist grupların faaliyetlerine yardım ettiğini belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Radi, yaptığı açıklamada, bakanlar kurulu toplantısında, Yemen’deki son gelişmelerin ve son birkaç gündür artan şiddetin ele alındığını ifade etti.