Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin lideri, kaçan takipçilerine geri dönmeleri için çağrıda bulunuyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran yanlısı Husi milislerin lideri Abdulmelik el-Husi yaptığı konuşmada, takipçilerinin moralini yükseltmeye çalıştı. Cephelerden kaçanlara savaşa geri dönmelerini isteyen el-Husi, grubunun ilahi destek aldığı yönündeki iddialarını tekrarladı.

Husi grubu, Hucce, Beyda, Sada, Dali ve Batı sahili cephelerindeki saflarında büyük yıkımlarla karşı karşıya. Bunun yanı sıra grubun yüzlerce unsuru cephelerden kaçıyor ve grubun kontrolü altındaki tüm bölgelerdeki aşiretler, Husi saflarına daha fazla savaşçı göndermekten kaçınıyor.

Husilerin lideri (gruba bağlı el-Mesire kanalı tarafından yayınlanan) konuşmasında telaşlı görünüyordu. Sosyal medya kullanan Yemenli aktivistler, Husi liderinin özellikle Yemen ordu güçlerinin Hudeyde kentinin kurtarılması için ilerlediği ve grubun Saada vilayetindeki ilk kalesinin bulunduğu Maran bölgesine saldırdığı Hudeyde ve Sada cephelerinde uğradığı yenilgilerin etkisinde olan grubunun yaklaşmakta olan sonu açısından panik içinde göründüğünü söylediler.

Milislerin lideri telaşlı konuşmasında, savaş meydanlarında ilahi destek aldıklarını söyleyerek taraftarlarını rahatlatmaya çalıştı. Cephelerden kaçan savaşçılara geri dönmelerini istedi.

Husi lideri kabilelere de yalvardı. Kabileleri savaşı desteklemeleri ve grubunun ağır yenilgilere maruz kaldığını ve daha fazla savaşçıya ihtiyaç duyduğunu itiraf ettiği Sada iline ve Batı sahiline daha fazla takipçi göndermeleri için etkilemeye çalıştı.

Abdulmelik el-Husi, telaşlı ve panik içinde görünmesine rağmen, konuşmasında barış isteği ya da yöneliminden bahsetmedi. Çünkü -görüldüğü üzere- hâlâ Humeynici yöntemden türetilen mezhepçi projesini savunma yolunda Yemenlileri ölüme zorlamaya ve askeri güç toplamaya çalışıyor.

Husi lider konuşmasında, takipçilerini hareketsizlik konusunda uyardı. Yemen ordusunun milisler aleyhine ilerlemesini “büyük bir tırmanış” olarak nitelendirdi. Askeri durumun çok kötüleştiğini ve özellikle Batı sahili cephesinin (kendi iddiasına göre) 200 kilometreye kadar geniş bir alana yayıldığını ve daha fazla savaşçıya ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Hucce, el-Mehvit ve İbb illerindeki yerel kaynaklar, Şarku’l Avsat’a konu hakkında şunları vurguladılar: “Grubun yeni milisler toplamaya yönelik yapma çabaları, tüm aşiretlerin darbeci grubun yönetimi, baskıcı davranışları ve hizipçi fikirlerine karşı artan öfkesi nedeniyle başarısız oldu.”

Hucce kentindeki aktivistler, Husilerin saflarına katılmaya zorlamak için yüzlerce mahkumu serbest bırakmaya yönelik planları konusunda uyardı. Zamar eyaletindeki yerel kaynaklar, ildeki milislerin birkaç gün önce aynı amaçla onlarca mahkumu grup eğitimine tabi tuttuktan sonra serbest bırakmak üzere harekete geçtiklerini söylediler.

Şarku’l Avsat’a konuşan Sana’daki kaynaklar ise, grubun yönetim meclisi başkanı Mehdi al-Meşhat ile grup üyesi bazı şahıslar arasında bu hafta yapılan bir dizi toplantının, grubun darbe hükümetindeki üst düzey çatlak olduğunu belirttiler.

Kaynaklar, Meşat’ın gruptaki liderliğinin fesh edilmesi beklenen Enformasyon Bakanı Muhammed el-Magaleh ve gruba bağlı güneyli şahıslardan biri ile onu değiştirmeye çalışan Başbakan Bin Habtour başta olmak üzere darbe hükümeti içindeki grup yanlısı birkaç bakanın görevden alınmasına yönelik karar almasının ihtimal dahilinde olduğunu bildirdiler.