Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin Necran’a attığı balistik füze imha edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon, Husi milisleri tarafından Necran’a fırlatılan balistik füzenin Suudi hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini duyurdu.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Türki el- Maliki konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Hava Savunma Kuvvetleri’nin öğlen 12:38’de Yemen’deki İran destekli Husi milislerinin Saada’dan Suudi Arabistan topraklarına bir balistik füze fırlatıldığının gözlemlediğini bildirdi. Maliki “Kasıtlı olarak sivil yerleşimin olduğu Necran şehrini hedef alan balistik füze Suudi Arabistan Hava Savunma Sistemi ile imha edildi” ifadelerini kullandı.

Husilerin bu düşmanca eyleminin, İran rejiminin kendilerine silah ve füze desteğinin devam ettiğinin bir kanıtı olduğuna dikkat çeken Maliki “Husiler, Suudi Arabistan’ın yanı sıra, bölgesel ve uluslararası güvenliği de tehdit ederek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 ve 2231 sayılı kararlarına açık bir şekilde meydan okuyor. Köyler ve şehirler gibi yerleşim yerlerine balistik füze atmak uluslararası insan haklarına aykırıdır” dedi.

Maliki, uluslararası topluma İran’ın balistik füze ve silahları terörist gruplara yasadışı yollarla göndermeye devam etmesi ve benzeri ihlallerini durdurmak için daha ciddi ve etkili adımlar atılması yönünde çağrısını yineledi. Sözcü aynı şekilde uluslararası kuralları ve değerleri ihlal etmelerinden, bölgesel ve uluslararası güvenliğe yönelik tehditlerini sürdürmelerinden dolayı sorumlu tutulmaları gerektiğinin de altını çizdi.