Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin öne sürdüğü şartlar Cenevre görüşmelerine engel oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen meşru hükümeti ve Husiler arasında krizi sona erdirmek için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde bugün yapılması planlanan istişare toplantısının Husilerin gecikmesi nedeniyle ertelenmesine karar verildi.

BM Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths, Husilerin gecikmesine ilişkin paylaştığı mesajda “Tüm delegasyonların katılımını sağlamak için yapılan düzenlemelerde son rötuşlar yapıldı. Bu konuyu doğrulamak için sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Bizler, istişareleri başlatacak güçteyiz” dedi.

AFP’de yer alan habere göre Husiler, Cenevre’deki görüşmelere gecikmelerinin sebebi olarak heyetin Sana’dan ayrılmasını sağlayacak uçağın tahsis edilmemesini ve dönüş için gerekli güvencelerin sağlanmamasını gösterdi.

Husilere bağlı EL Mesire kanalında yapılan açıklamada görüşmeler konusunda yaşanan gecikmeye gerekçe olarak Husi heyetinin yanı sıra yaralı olan ve bölgede sıkışıp kalan darbecileri taşıyacak Umman uçağının kalkış ruhsatının Koalisyon ülkeleri tarafından verilmemesi gösterildi.

Ancak Husilerler görüşmelere katılacak heyetin Cenevre’ye ulaştırılması için kullanılacak uçakta taşımak istedikleri yaralıların ve bölgede sıkışıp kalan darbecilerin kimlik bilgileri, sayıları ve hangi ülkeye taşınmalarını istedikleri bilgilerini vermedi.
Husiler ayrıca görüşmelerin hemen bitiminde heyet üyelerinin Sana’ya güvenli bir şekilde dönüşünün sağlanması için kendilerine herhangi bir güvencenin verilmediğini iddia etti.

Husi heyetinin Cenevre görüşmelerine katılmaları için kendilerine güvenli geçit sağlanmadığı yönündeki iddiaları yanıtlayan İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Karen Pierce, “Olayın kendilerine güvenli geçit sağlanmamasıyla ilgisi yok. Zira BM, Husilerin Cenevre’ye gelişini sağlamak için elinden geleni yapıyor. Konu, Husilerle ve iç meseleleriyle ilgili” diye konuştu.

Özel Temsilci Griffiths de önceki gün BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında görüşmeler için ateşkesin zorunlu olmadığını, zira böyle bir durumda ön şartlar konulmuş olacağını söylemişti.

İstişare toplantılarının yaklaşık 3 gün sürmesini beklediğini belirten Griffiths, Yemen’de istikrarın sağlanmasının sadece bölge ülkeleri için değil aynı zamanda Avrupa için de stratejik öneme sahip olduğunu vurgulamıştı.

Cenevre’de bugün başlaması planlanan toplantılar için özellikle “müzakere” yerine “istişare” kelimesini seçtiğini vurgulayan Griffiths, taraflarla yapacağı görüşmelerde barış sürecini yeniden aktif hale getirmeye ve güven artırıcı önlemlere odaklanacaklarını belirtmişti.

BM Özel Temsilcisi Griffiths, basın toplantısı sırasında bu akşam istişareleri başlayacağı bilgisini vermişti. Ancak gelişmeler sonucunda toplantı çizelgesinde daha sonra değişikliğe gitmek zorunda kalındı.

Konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a bilgi veren Yemenli bir kaynak, Husilerin görüşmelere katılmak için istediği şartların Lübnan Hizbullah’ının teşvikiyle öne sürüldüğünü söyledi. Kaynak, Hizbullah’ın darbeci Husi örgütüne görüşmelerin başarısızlığa uğraması için toplantıya zamanında gitmemesi ve yeni şartlar öne sürmesi yönünde talimat verdiğini ifade etti.

Kaynak özellikle Yemen ordusu ve Koalisyon güçlerinin siyasi çözümün önünü açmak hedefiyle Hudeyde Limanı’na yönelik operasyonları durdurduğu bir süreçte böylesi bir strateji izleyen Husilerin biraz daha fazla zaman kazanmaya çalıştığını vurguladı.

Yemenli kaynak, Griffiths’in Cenevre’ye ulaşan Yemen meşru hükümetinin heyeti ile resmi olmayan bir toplantı gerçekleştirdiğini belirtti. Ancak delegasyonlar, Griffiths’e karşı tarafın heyeti gelmeden istişarelere başlamanın mümkün olmadığını aktardı.