Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin öne sürdüğü şartlar Cenevre görüşmelerini tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cenevre görüşmelerini yakından takip eden kaynaklar, Husi milislerinin görüşmelere katılmak için öne sürdükleri yeni şartlarla müzakereleri engellemeye çalıştıklarını aktardı. Kaynaklar, görüşmelere katılma sözü veren Husi heyetinin bugün Cenevre’ye gelmediğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde Yemen meşru hükümeti ve Husiler arasında krizi sona erdirmek için yapılması planlanan müzakerelerin 6 Eylül’de gerçekleşmesi bekleniyor.

Sana’daki darbeci Husi milislere yakın kaynaklar, meşru hükümetin heyetinin bugün Cenevre’ye ulaşmasına rağmen Husilerin görüşmelere katılmak üzere ülkeden ayrılmayacağını bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre BM Yemen Özel Elçisi Martin Griffiths, düzenlenecek basın toplantısı öncesinde bugün Yemen’deki siyasi süreci destekleyen 18 ülkenin büyükelçileriyle bir araya gelecek. Ardından günün ilerleyen saatlerinde Yemen kriziyle ilgili taraflar arasında güveni tesis edecek uygulamaların tartışılacağı 5 günlük dolaylı istişarelere ilişkin planı açıklayacak.

BM Yemen Özel Elçisi Ofisi’nden bir kaynak, Yemen’deki savaşın tarafları arasında yapılması planlanan görüşmelerin perşembe günü başlayarak, üç gün süreceğini ve üç dosya üzerinden gerçekleştirileceğini aktardı.

BM’den bir kaynak, söz konusu üç dosyayı mahkum ve tutukluların serbest bırakılması, insani yardım için güvenlik koridorlarının açılması ve Sana Havaalanı’nın yeniden faaliyete geçmesi olarak sıraladı. Tarafların açılış oturumunda doğrudan görüşecekleri belirtildi.

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el Eryani, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Cumhurbaşkanı Hadi, müzakere heyetine eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in cenazesinin teslim edilmesi ve ailesinin bazı üyelerinin yanı sıra bazı siyasi isimlerin, aktivistlerin ve gazetecilerin serbest bırakılması için çaba göstermeleri talimatı verdi” ifadelerini kullandı.

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, ağustos ayında meşru hükümetin sahip olduğu güçlü saha raporları ile gideceği istişarelerde başarılı olacağına dair açıklamalarda bulunmuş, Husilere müzakere masasına oturmadan önce ‘İran bağlarını’ koparmaları çağrısı yapmıştı.