Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin saldırısında bir çocuk öldü, onlarca kişi yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşik Arap Emirlikleri’nin haber ajansı tarafından aktarılan haberlere göre İran destekli Husi milislerinin Hudeyde’ye bağlı el-Dureyhmi beldesindeki bir köyü balistik bir füze vurdu. Ajans, düzenlenen saldırıda bir çocuğun öldüğünü ve onlarca sivilin de yaralandığını belirtti.

Ajans tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çocuklar yıllarca süren göç, yerinden edilme, kayıp ve açlığın ardından henüz yeni kurtarılan köylerine güvenle dönerken akranlarıyla birlikte oynuyorlardı. Fakat hain ellerin pusuda beklediğinden habersizdiler. Husilerin İran yapımı balistik bir füze ile gerçekleştirdikleri saldırıda Yemenli bir çocuk öldürüldü. Suçsuz onlarca sivil de yaralandı.”

Husi teröründe kardeşi ölen Yasin Hasan darbeci milislerin saldırısı hakkında BAE Haber Ajansı WAM’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kardeşim ve ben iki arkadaşımızla beraber oynuyorduk. Aniden yanımıza bir roket düştü. Ağır yaralanan kardeşim o sırada şehit oldu. Arkadaşlarım ve ben şarapnel parçalarıyla yaralandık. Patlamanın sesinin şiddetini ve şarapnelleri hissetmedik. Sonrasında kendimizi hastanede bulduk. Husiler herhangi bir suç işlemediğimiz halde bizi hedef alıyor. Arkadaşlarımla birlikte güven içinde yaşamak, eğitim ve sağlık haklarımızdan yararlanmak istiyoruz.”

Saldırın gerçekleştiği köyün sakinlerinden bir kadın da şu ifadeleri kullandı:

“Husiler, hezimete uğramalarının ve sınır dışı edilmelerinin ardından, bizi abluka altına alarak veya balistik füzeler ve havan topları kullanarak açlık ve tehdit silahlarıyla savunmasız sivillere karşı ihlallerini sürdürüyor. İran destekli Husilerin terör faaliyetleri bizi yaşamaya devam etmekten ve daha iyi bir geleceği umut etmekten alıkoyamayacak.”

Milislerin masum sivilleri hedef alması İran’ın Husilere verdiği desteğin, özellikle çocukları, kadınları ve yaşlıları öldürmeyi amaçlayan silah kaçakçılığının devam ettiğini gösteriyor. Yemen halkına karşı yapılan bu çirkin suç, uluslararası insan hakları hukuku açısından ciddi bir ihlal anlamına geliyor. Husiler, balistik füzeler ve havan topları ile nüfusun yoğu olduğu bölgeleri ve evleri hedef alarak ölümlerin yanı sıra altyapıyı tahrip etmeye devam ediyor. Bu durum Yemen halkına yönelik düşmanlıklarının da açık bir kanıtı olarak gözler önüne seriliyor.

Yakın tarihli uluslararası bir raporda İran’ın balistik füzeler ve İHA’lar ile Yemen’deki Husi milislerini silahlandırılmaya devam ettiği ortaya konuldu. Söz konusu silah sevkiyatının milislere karşı silah ambargosu uygulayan Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararına aykırı olduğu vurgulandı.

BM de Yemen’de güvenlik ve istikrarı tehdit eden İran’ın ihlallerini doğruladı.