Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin Sana-Hudeyde tedarik hattı kesildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, koalisyon savaşçıları desteğiyle Husi milislerin Sana- Hudeyde tedarik hattını kestiklerini duyurdu. Aynı şekilde milislerin, Hudeyde’nin güneyindeki mahalle ve bölgelerin bombalanmasının ardından çok sayıda kayıp verdiği ifade edildi.

Şarku’l Avsat’a aktarılan bilgilere göre, 15’i Kilo 16 bölgesinde yaşanan çalışmalarda olmak üzere milisler ve ordu güçleri arasında patlak veren çatışmalarda yaklaşık 16 Husi lider öldürüldü. Çatışmalarda ayrıca, meşruiyeti destekleyen koalisyon tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında bir Husi liderin yanı sıra onlarca milisin de öldüğü veya yaralandığı belirtildi.

Bu çerçevede yerel bir sakin, “Guş el-Nasr, Kilo 10 ve Kilo 16 bölgelerinin tanık olduğu çatışmalarda ölen ve yaralananları nakletmek için Bacel ilçesi hastanesine gelen çok sayıda ambulans” gördüğünü söyledi.

Öte yandan Hudeyde Vali Yardımcısı Velid el-Kadimi, şehirdeki Cemal Caddesinde Husi milisler ve grup karşıtı gençler arasında çatışmaların yaşandığı açıkladı. El-Kadimi, tüm Tihame halkının kamu ve özel mülkiyeti korumak için çaba sarf ettiğini belirtti.

Aynı şekilde Yemen ordusuna ait “September Net” internet sitesine göre, geçtiğimiz Salı günü Ulusal Ordu tarafından darbecilerin son kalesi Saada’nın kuzeybatısındaki Bakem ilçesinde bulunan Husi mevzilerine yönelik bombardımanlarda bazı Husi liderler öldü. Bu çerçevede milislerin Bakem’deki güvenlik lideri Ebu Sagur’un öldüğü açıklandı. Bombardıman sırasında ayrıca, milislere ait çok sayıda askeri aracın da imha edildiği açıklandı.

Diğer taraftan Amalika Tugayları operasyon birimi Albay Ahmed Kayed el-Sabihi, yaşanan şiddetli çatışmaların ardından Ulusal Ordu Güçlerinin, Kilo 16 bölgesinin tam kontrolünü sağladığını ve Sana- Hudeyde tedarik hattını da kesebilmeyi başardığını vurguladı. Husilerin, Hudeyde’yi kuşattığını söyleyen el-Sabihi, milisler arasında büyük çaplı kayıpların yaşandığını ve Kilo 16 bölgesinde 15’ten fazla Husi liderin öldürüldüğünü belirtti. Albay Ahmed Kayed el-Sabihi ayrıca, “Husi milislerin, tek tedarik hattı olarak Salif hattı kaldı. Ulusal Ordu Güçleri, bu hattı kesmek için el-Ramliyye yoluna doğru ilerliyor” diyerek, Kilo 16 bölgesi sakinlerinin Ulusal Ordu Güçlerinin büyük bir neşeyle karşıladığını ifade etti.

Aynı şekilde Amalika Tugayları, sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden bir bildiri yayınlayarak, “Kilo 16 bölgesindeki Husi liderlerden Ebu Tammam’ın, 12 Eylül sabahı beraberindekilerle birlikte koalisyon uçaklarının başlattığı hava saldırısında” öldürüldüğünü duyurdu.

Öte yandan darbeci milisler, bazı mahalle ve köylere saldırmaya devam ediyor. Bu çerçevede Hudeyde’nin güneyindeki Dureyhimi şehrinde onlarca sivil yaralanırken, Amalika Tugayları tarafından yayınlanan bildiride, Husi milislerin şehri bombardımana tutmasının ardından çok sayıda evin yerle bir olduğu belirtildi. Aktarılana göre el-Huha Hastanesi’ndeki tıbbi kaynaklar, Dureyhimi’ye yönelik saldırılar dolayısıyla hastanenin ağır yaralılarla dolduğunu açıkladı. Kaynaklar, Husi milislerin, kadın, çocuk ve yaşlı ayrımı gözetmeksizin çok sayıda evi vahşi bir şekilde bombaladığını vurguladı.
Diğer taraftan Yemen Başbakanı Ahmed Ubeyd bin Dağr, koalisyon, Amalika Tugayları ve Yemen Ulusal Direnişi aracılığıyla Hudeyde’de kazanılan askeri zafere övgüde bulunurken, İran destekli milislerin batı kıyı kesimlerinde bozguna uğratıldığını ve Hudeyde’de ilerleme kaydedildiğini duyurdu.

Yemen resmi haber ajansı Saba’nın aktardığına göre batı kıyısındaki Amalika Tugayları lideri Tuğgeneral Ebu Zarah el-Mahrami ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Bin Dağr, “Hudeyde’yi tamamen özgürleştirme ve Husi milislerin son 4 ayda gerçekleştirdiği zulüm ve köleliği sonlandırma” çağrısı yaptı.

Yemen Başbakanı ayrıca, “Tihame ve Hudeyde’nin farklı bölgelerindeki halka, suç örgütlerinin ortadan kaldırılmasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi liderliğindeki meşru hükümetin yanı sıra silahlı kuvvetlere ve Ulusal Ordu’ya güvenme” çağrısında bulundu.

Bin Dağr, “Savaş meşru hükümetin seçimi değildi, ancak Husilerin devlet ve kurumlarına karşı gerçekleştirdiği darbe dolayısıyla buna zorlandık. Milisler, ‘savaşın sona ermesi, halkımızın çektiği sıkıntılara çözüm bulunması, yerel, bölgesel ve uluslararası olmak üzere ortaya koyulan Körfez Girişimi, Yürütme Mekanizması, Ulusal Diyalog Konferansı sonuçları ve başta 2216 sayılı BMGK kararı olmak üzere ilgili uluslararası kararlar uyarınca sürdürülebilir bir barışın tesis edilmesi’ yönündeki önerilerimizi reddetti. Zira karar, onların değil Arap düşmanı olan İranlıların (ve Hizbullah’ın) elinde” şeklinde konuştu.

El-Mahrami ise, “Amalika Tugayları ve direniş tarafından temsil edilen ordu güçlerinin, düşmanı yenmek ve Yemen topraklarını özgürleştirmek için kendilerini feda ettiklerini” vurguladı.

Öte yandan askeri kaynaklar, ülkenin kuzeyindeki Bakem bölgesinin merkezinde sınır muhafızı olan 3. Tugay birliklerinin, milislerin sızma girişimlerini engellediğini açıkladı.

Aktarılana göre Yemen Ulusal Ordusu güçleri, Husi milislerin bölgedeki mevzilerine saldırı düzenlerken, saldırıda çok sayıda Husi öldü veya yaralandı.

Aynı şekilde 102. Piyade Özel Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Yasir el-Harisi, “Ordu güçleri cephede ordu mevzilerine sızmaya çalışan Husi gruplarına saldırarak onları bastırdı” şeklinde konuştu. “Ordu güçleri, milisleri alandan kaçmaya zorladı ve bölgenin kontrolünü sağladı” diyen el-Harisi, “Yemen Ulusal Ordusu, iki Husi milisi de ele geçirdi” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde meşruiyeti destekleyen koalisyon savaşçıları, Husi milislerin mevzilerine yönelik birkaç hava saldırısı gerçekleştirdi. Tuğgeneral Yasir el-Harisi’nin belirttiğine göre, milislere ait 5 araç imha edildi ve çok sayıda milis öldü veya yaralandı. Ayrıca Yemen’in orta kesimlerindeki el-Beyda bölgesinde, Ulusal Ordu karargahına sızmaya çalışan çok sayıda milis öldürüldü.