Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin Suudi Arabistan’a attığı balistik füze imha edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu, Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri’nin, Husi milislerinin dün akşam Yemen topraklarından Necran şehrine attığı balistik füzeyi imha ettiğini açıkladı.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, “Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri, İran destekli Husiler tarafından Yemen’in Saada bölgesinden Necran şehrine bu sabah 06.17’de atılan füzeyi havada imha etti” dedi.

Havada imha edildi

Balistik füzenin İran destekli Husi militanları tarafından, Suudi Arabistan’ın güneyindeki Necran bölgesindeki sivil yerleşim alanları hedef alınarak fırlatıldığını belirten Maliki, söz konusu balistik füzenin herhangi bir ölüm ya da yaralanmaya sebep olmadan savunma sistemi tarafından imha edildiğini bildirdi.

Koalisyon Sözcüsü ayrıca, füze saldırılarının Suudi Arabistan’ın yanı sıra bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ederek, İran’ın 2216 ve 2231 sayılı BM kararlarını ihlal ettiğini gösterdiğini belirtti.

206 saldırı bertaraf edildi

Sözcü Maliki, Yemen’de savaşın başladığı 2015’ten bu yana İran destekli Husi milislerin Suudi Arabistan’a attığı füzelerin sayısının 206’ya ulaştığını, saldırılarda bu zamana kadar 112 kişinin öldüğünü, yüzlerce kişinin de yaralandığını ifade etti.