Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler’in Suudi Arabistan’a fırlattıkları füze imha edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Hava Savunma Sistemi, Suudi Arabistan’ın güneyinde bulunan Hamis Muşayt kentinde sivillere karşı Husi milisler tarafından ateşlenen balistik bir füzeyi imha etti. Başka bir füze ise sivillerin bulunmadığı çöl bölgesine düştü.

Yemen’de Meşruiyetin Desteklenmesi Koalisyonunu Sözcüsü Albay Türki el-Maliki cumartesi akşamı saat 06:14’de Yemen’deki İran destekli milisler tarafından Suudi Arabistan’a fırlatılan füzenin Suudi Hava Savunma Sistemi tarafından imha edildiğini bildirdi.

Maliki ayrıca, Hava Savunma Sisteminin yerleşimin bulunmadığı bir çöl alanına düşen başka bir füze tespit ettiğini ve bunun herhangi bir hasar meydana getirmediğini açıkladı.

Her iki füzenin de Hamis Muşayt’i hedef aldığını ve kasıtlı olarak sivillerin bulunduğu bölgelerin seçildiği zikredildi.

Maliki, Husi milisler tarafından gerçekleştirilen saldırgan eylemin İran rejiminin Husilere yönelik silah desteğinin devam ettiğinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekti. Koalisyon Sözcüsü ayrıca söz konusu füze saldırılarının İran’ın Suudi Arabistan’ın yanı sıra bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ederek 2216 ve 2231 sayılı BM kararlarını da ihlal ettiğini gösterdiğini kaydetti.
Sözcü, nüfusun yoğun olduğu şehir ve köylere füze saldırısında bulunmanın uluslararası insan hakları hukukunun ihlali olduğunu vurguladı.