Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin Suudi Arabistan’daki yerleşim bölgelerini hedef alan balistik füzesi düşürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de meşruiyeti destekleyen Koalisyon, Suudi Kraliyet Hava Savunma güçlerinin dün İran destekli Husi milisler tarafından Cizan’daki yerleşim alanlarını hedef alan balistik füzenin engellendiğini duyurdu.

Koalisyon Sözcüsü Albay Türkî El Maliki, balistik füzenin akşam 17.05 sularında, Husilerin kalesi Saada’dan ateşlendiğini duyurdu.

Maliki, füzenin kasıtlı olarak şehri ve sivilleri hedef aldığının altını çizdi. Ayrıca füzenin engellenmesi anında şarapnel parçalarının şehir halkı üzerine saçıldığını açıkladı. Olayda ölüm ya da yaralanma olmadığını, herhangi bir zarar da meydana gelmediğini vurguladı.

Suudi Arabistan önderliğindeki Koalisyon’un Sözcüsü açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“İran’ın desteklediği Husi milisleri tarafından gerçekleştirilen bu düşmanca eylem, İran rejiminin söz konusu silahlı milislere verdiği desteği sürdürdüğünün kanıtıdır. Bu, BM’nin Suudi Arabistan’ın, bölgenin ve uluslararası güvenliğin sağlanması amacı ile çıkarılan 2216 ve 2231 sayılı kararlara açık ve net bir meydan okumadır. Sivillerin yaşadığı şehirlere ve köylere balistik füze fırlatılması uluslararası insan hakları hukukuna da aykırıdır.”