Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin yakıt krizi Sana’da yaşamı felç etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Darbeci Husiler tarafından kontrol edilen bölgelerde, birkaç gün önce milisler tarafından yapılan zammın etkisiyle “yakıt krizi” yaşanıyor.

Başkent Sana’da yaşamı kısmen felç eden ve yakıt fiyatlarının rekor seviyeye yükselmesine neden olan “yakıt krizi” sürpriziyle sarsıldı.

Öte yandan örgütün çocuklar, kadınlar ve okul çocuklarını zorla silahlandırma kampanyaları ya da kaçırma ve cinayet yoluyla gerçekleştirdiği Yemenlilere yönelik ihlalleri devam ediyor. Örgütün Sana’daki yerel liderleri, resmi bir toplantı sırasında mezhepsel örgüte katılmanın öneminin açıklanarak, halkın silahlandırmaya ikna edildiğini vurguladı.

Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan bir kaynak, milislerin, halkın hareketlerini izleyerek, grubun muhaliflerinin isimlerini bildirerek ve mahallelerine gelen yeni sakinlerin isimlerini ve kimliklerini kontrol ederek üst düzey yetkililere casusluk ve güvenlik operasyonları yapmalarını istediklerini söyledi.

Milislerin zaten yüksek olan yakıt fiyatlarına yeni bir artış uygulamak amacıyla başka bir krizi tetiklemelerinin ardından, dün başkent Sana’da sınırlı sayıdaki benzin istasyonlarının önünde uzun araba kuyrukları görüldü.

Dün her 20 litrenin fiyatı, karaborsada yaklaşık 20 bin riyali (yaklaşık 50 dolar) buldu. Çoğu istasyon, miktarın sona ermesi nedeniyle çalışmayı bırakırken, bazı işletme istasyonları da eski fiyat olan 7 bin 500 riyalden satış yaptı.

Marib’te, meşru hükümet tarafından kontrol edilen benzin, 20 litre başına 3 bin riyalden satılıyor. Bu da, petrol ürünlerini satmak için belirledikleri yüksek fiyatlar nedeniyle Husi milislerin bölgede sağlamış oldukları büyük kazanımları ortaya koyuyor. Birkaç gün önce Husi milisler tarafından tetiklenerek devam eden ev içi gaz krizi, Sana’daki halkın odun, atık kağıt ve plastik kullanarak geleneksel yöntemlerle yemek pişirmelerine neden oldu.

Diğer yandan, Yemen futbol takımının eski kaptanı Ahmed el-Berid’e yakın kaynaklar, Husi milislerin dört gün önce kardeşiyle birlikte kendisini kaçırdıklarını ve içlerinden birisini İb kentindeki hapishanelerden birisine koyduklarını söyledi. Kaynaklar, darbeci örgütün, eski futbolcuyu, bölge halkı ve gruba bağlı unsurlar arasında el-Mesna bölgesinde gerçekleşen bir atış operasyonuna katılmakla suçladığını doğruladı.

Yemen insan hakları raporu, milislerin son iki aydır Sana’nın kuzey batısında yer alan Mehvit bölgesinde vatandaşlara karşı 175 ihlal gerçekleştirdiklerini ortaya çıkardı. Haklar ve Özgürlükler İzleme Komitesi tarafından yayınlanan raporda, bu ihlallerin kaçırma, zorla yerinden etme, zorla alım, malların yağmalanması ve hükümet ve sivil kurumların işgallerine bağlı olarak değiştiği belirtildi. Raporda, Ocak ve Şubat aylarında 54 kaçırma, 5 zorla gizleme ve 15 çocukları zorunlu silahlandırma vakasının gerçekleştiği bildirildi.

Raporda, Husi milislerinin bölgedeki unsurları için bir eğitim kampı kurdukları ve ilde 11 denetim noktasının yanı sıra 31 hükümet binasını işgal edip, 12 hükümet tesisini askeri kışlaya dönüştürdükleri belirtildi. Raporda, ayrıca Husi milislerin, “kurtarma ve insani yardım kuruluşlarının sağladığı yiyecek yardımlarını yağmaladığı, bunun bir bölümünü karaborsada satıp diğer kısmını savaş uçaklarından birine yönlendirdiği” belgelerle açıklandı.