Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husilerin zorla silahlandırdığı 27 çocuğa rehabilitasyon | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın aktardığına göre, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, dün Yemen’in Marib kentinde Husiler tarafından zorla silah altına alınarak silahlı çatışmalarda canlı kalkan olarak kullanılan çocuklara rehabilitasyon uygulanmasına yönelik projenin 5. ve 6. aşamalarının ikinci dönemini başlattı.

Projenin ikinci döneminde, Husiler tarafından zorla silah altına alınmış 27 çocuğa, bir ay boyunca psikososyal program uygulanacak. Söz konusu programla, çocukların normal hayatlarına dönmeleri ve yaşadıklarının kötü etkilerinden kurtulmaları hedefleniyor.

Bu arada projenin 5. ve 6. döneminin ilk aşaması geçtiğimiz günlerde sona ermiş, Yemen’in farklı bölgelerinde Husilerin elinden kurtarılan 80 çocuğun rehabilitasyon süreci tamamlanmıştı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle, Husi milisler tarafından canlı kalkan olarak kullanılan 200 çocuğa, rehabilitasyon tedavisi uygulayarak onları topluma kazandırmak hedefleniyor.

Yemen İnsan Hakları Bakanı Muhammed Asker, Husilerin 21 Eylül 2014’teki darbeden bu yana 15 binden fazla çocuğu zorla silah altına aldığını söyledi. Husilerin hak ihlalleri bununla da sınırlı değil. Muhammed Asker, Husilerin bu çocukları eğitmeden çatışma cephelerine sürmenin yanı sıra onlara cinsel şiddet uyguladığını ve çocukların yardımlardan mahrum bırakıldığını belirtti.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, zorla silah altına alınan çocuklara yönelik eğitim ve tedavi programlarının yanı sıra bu çocukların aileleri ve akrabalarının bilinçlendirilmesine yönelik eğitim kursları da düzenliyor.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, geçtiğimiz Nisan ayında çocukların zorla silahlandırılmasının tehlikeleri ile babaların ve toplumun bu konudaki kanuni sorumlulukları hakkında bir bilinçlendirme programı düzenlenmişti.

Merkezden yapılan açıklamada “Gerçekleştirilen eğitim kurslarına katılanlar, zorla silah altına alınan çocukların karşı karşıya kaldığı tehlike ve ihlaller ile bu durumun, çocukların bugünü ve geleceğine yönelik etkileri konusunda bilgilendirildi” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, konuşmacıların, babaların bu konudaki sorumluluklarının bildirilmesi ve semavi dinler ile dünyanın farklı bölgelerindeki kanunlarda belirtildiği gibi çocukların nasıl korunacağının anlatılması konusunda çok istekli oldukları da belirtildi.