Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Hyperloop’ ulaşım teknolojisi nedir? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, dün, başta ‘Hyperloop’ sistemi olmak üzere dünyadaki hızlı ulaşım teknolojilerini yerinde görme fırsatı bulduğu Kaliforniya’daki ‘Virgin Galactic’ Grubunu ziyaret etti. Peki, Hyperloop sistemi nedir? Nasıl çalışır?

Virgin Hyperloop One, dünya çapında henüz hayata geçmemiş yeni bir teknoloji kullanan ilk tüp tabanlı hızlı ulaşım sistemidir. Bu sistem taşımacılığı yeniden icat ediyor.

Yeni Hyperloop teknolojisi, tüm taşımacılık ve ulaşım alanlarında, yeryüzü ve yeraltında, saatte bin kilometrelik bir hıza ulaşabilen bir sistem. Şu anda dünyadaki en hızlı tren taşımacılığı, saatte 400 kilometreyi geçemezken, hızlı trenlerin çoğu genellikle sadece saatte 250 ila 300 kilometre arasında değişen hızlarda hareket ediyor.

Bu teknoloji, tren vagonlarına benzer forumlardadır ve devasa tüplerin içinden geçer. Vagonların yolculuğu, büyük tüplerin içinde havada yüzen, hava yastığıyla çevrili olan podlarla sağlanıyor. Vagonlar elektrikli motorlarla hareket ettirilirken, taşınacak nesneleri muazzam hızlarda iten elektromanyetik dalgalar oluşuyor.

Bu muazzam hızın en önemli faktörü, geleneksel yakıt ya da elektrikle hareket eden ulaşım araçlarının ihtiyacı olan enerjide eksiklik yaşanmasına karşın, tren ya da uçak taşımacılığından çok daha az olması beklenen maliyetidir.

Hyperloop, halen kullanılan ve yüzyıldır değişmeyen ulaşım ve seyahat kavramlarını değiştirecek, zarif, güvenilir, verimli ve sürdürülebilir entegre bir ulaşım altyapısı oluşturuyor.

Eski bir icat

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Pazar günü Virgin Group’un sahibi Richard Branson bir araya geldi. Virgin Group, bu yeni teknolojinin geliştirilmesinde çalışmak üzere ‘Hyperloop One’ şirketi ile 2017 yılında başarılı bir anlaşma yaptı.

Branson, Veliaht Prens’e, şehirleri ve kısa mesafeleri birbirine bağlayan yüksek hızlı ‘Hyperloop’ sistemini tanıttı.

Hyperloop çalışma ekibi, dünyadaki mühendislik, teknoloji ve ulaştırma projelerinin önde gelen uzmanlarından oluşuyor. Hyperloop teknolojisini gerçeğe dönüştürmek için küresel ortaklar ve yatırımcılarla el ele çalışıyorlar.

Hyperloop sisteminin hikayesi, geçen yüzyıla kadar uzanıyor. 1909’da, bazı bilim adamlarının içerisinde hava boşluğu olan tüplerle nesneleri hareket ettirmeye başladıkları döneme. RAND Şirketi, 1972’de teknoloji ve finans açısından zamansız bir dönemde, bu gibi fikirleri uygulamaya başladı.

Hyperloop, şu anda Dubai ve Abu Dabi arasında bir bağlantı kurmayı planlayan BAE’nin yanı sıra ABD ve Hindistan başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde çalışmalara başlamak üzere bir dizi test yürütüyor.