Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi: DEAŞ militanlarının Irak sınırına yönlendirilmesi kabul edilemez bir durum | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, DEAŞ militanlarının Irak sınırına yönlendirilmesini reddetti. Haftalık basın toplantısında konuşan İbadi, “DEAŞ militanlarının büyük bir kısmının Irak sınırına yönelmesi kabul edilemez bir durumdur. Irak DEAŞ’ı barındıramaz. Ancak ona son verir” ifadelerini kullandı. Haşdi Şaabi’nin silahlı güçlerinden, Rusya, Suriye ve Lübnan Hizbullah’ıyla sözde işbirliği gündemde olmasına rağmen, konuyla ilgili bir yorum gelmedi. Aynı şekilde, Suriye’de savaşan Iraklı silahlı gruplar da suskun kaldı.

Deaş militanlarının Batı Suriye’deki Kalamun bölgesinden, Beşşar Esed rejimi ve Lübnan Hizbullah’ı gözetiminde Irak sınırındaki Deyr-i Zor bölgesine yönlendirilmesi, birçok Iraklının kin ve nefretini uyandırdı. Birçok sosyal paylaşım sitesinden, olayı kınayan ve iğneleyen tutumlar paylaşıldı. Aktivistler ve blog yazarları, Lübnan Hizbullah başkanı Hasan Nasrallah’ın Musul kurtuluş arifesindeyken sarf ettiği sözleri hatırlattı. Nasrallah, o zaman Irak yetkililerinden DEAŞ militanlarının Suriye sınırına geçmelerini engellemesini istemişken, bugünse aynı militanları Irak sınırına yerleştiren Nasrallah’ın ta kendisi…

Kufe Üniversitesi Siyasal Bilimler öğretim görevlisi İyad el-Anber, DEAŞ militanlarının Irak sınırı yakınına yöneltilmesi, DEAŞ’a karşı savaşta Bağdat hükümetiyle savaşan gruplar arasında, Suriye rejimi ve Lübnan Hizbullah’ı gibi diğer gruplar arasında bir koordine olmadığını gösteriyor dedi. el-Anber, eş-Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Irak’ın ulusal güvenlik konusu üzerinde eksiklikleri var. Iraklılar DEAŞ ile savaşma konusunda diğer gruplarla hemfikir olduklarını düşünüyorlardı. Ancak son olaylar, bunun sadece Iraklılar’ın bir düşüncesi olduğunu gösterdi” dedi. el-Anber’e göre, Beşşar Esed ve Hizbullah, sadece kendi sınırlarını koruma çabası içerisinde ve Irak’ın korunması onları alâkadar etmiyor.

Nehreyn Üniversitesi Milli Güvenlik hocası Hüseyin Alavi, DEAŞ militanlarının Irak sınırı yakınına yöneltilmesinin, Irak milli güvenliğini tehdit ettiğini, bu duruma yol açan tarafların, Irak hükümeti ile işbirliği yapmadığını söyledi. Durumun Irak’a yeni bir meydan okuma olduğunu söyleyen Alavi, baskıların da artacağını ifade etti.

“İran, Rus ve Lübnan orduları, Irak ordusundan daha mı iyi hale geldi” diyen silahlı gruplar uzmanı Hişam el-Haşimi’ye göre Ebu Kemal kenti, DEAŞ örgütü elindeki Fırat vilayetinin bir uzantısı iken, DEAŞ tarafından birçok Irak sınır muhafızlarının yaralanması veya sayıların azaltılmasının sebep olduğunu söylüyor.

Gazeteci yazar Muhammed Gazi el-Ahras ise Facebook’daki paylaşımında, “Naçizane görüşüm odur ki; Hasan Nasrallah’ın DEAŞ ile yaptığı ittifaka verilecek en güzel cevap, Suudi Arabistan’la olan ilişkileri geliştirmektir. Ancak bu kararı verebilecek özgür insanlara ihtiyaç var” dedi.

Öte yandan, milletvekili Ali el-Bediri dün, Irak ve Suriye Hükümetlerini, Lübnan Hizbullah’ıyla DEAŞ arasındaki anlaşmaya sessiz kalarak halka ve Haşdi Şaabi’ye komplo kurmakla suçladı. el-Bediri, açıklamalarında Hizbullah’a, gençlerimizin, halkımızın ve gruplarımızın kanı Lübnanlıların kanından ucuz değil diyerek seslendi.

Parlamento Güvenlik Komitesi üyeleri de bu adımı eleştirerek, başbakandan acilen Irak topraklarından tehlikeyi savuşturmasını ve DEAŞ militanlarının Irak topraklarına girmesine izin vermemesi için özgürlük operasyonu düzenlemesini talep etti.