Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi: Fransa ziyaretinin Kürtlerle ilgisi yok | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Fransa’ya düzenleyeceği ziyarete ilişkin açıklamalarda bulundu. İbadi, Paris’te gerçekleştireceği temaslarda iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve terörle mücadele başlıklarının el alınacağını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ziyaret sırasında Kürt halkının haklarının tanınması gerektiğine vurgu yapacağı iddialarını ise reddetti.

İbadi’nin ofisinden yapılan açıklamada, anayasaya aykırı olan referandum krizinin Paris Hükümeti’nin gündeminde olmadığı belirtildi. Fransa Dışişleri ve Savunma bakanlarının 26 Ağustos’ta Bağdat’a gerçekleştirdikleri ziyarette de iki ülke arasındaki başlıkların ikili ilişkileri güçlendirme ve terörizmle mücadele olduğunun vurgulandığı kaydedildi.

Irak Başbakanı İbadi ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı ile yaptığı son telefon görüşmesinde, Kürt halkının haklarının tanınma ihtiyacı olduğuna dair herhangi bir konuşmanın geçmediğini söyledi. Bilakis Kürt liderliğinin referandumdaki ısrarını ve bölgeyi istikrarsızlığa maruz bırakmasının kınandığı kaydedildi.

Ortak tatbikatlar sürüyor

Bir yandan Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen referanduma ilişkin tepkiler artarken diğer yandan bölge ülkelerinin ortak tatbikatları da devam ediyor. Türk Hükümeti’nin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne yönelik çıkışı ve referandumun yok hükmünde olduğuna dair söylemleriyle eş zamanlı olarak diğer bölge ülkelerinin hamleleri de hız kazandı. İran Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Tuğgeneral Mesud Cezayiri, son yaptığı açıklamada İran ve Irak arasında önümüzdeki günlerde ortak bir tatbikat düzenleneceğini duyurdu. Cezayiri, tatbikatın, İran topraklarındaki Kasr-ı Şirin’den, Pervizhan’a kadar olan tüm sınır bölgelerinin yanı sıra Merivan’daki Başmak ve Temerçin bölgelerini kapsayacağını kaydetti.

Cezayiri açıklamasında söz konusu tatbikatın amacının Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ve Bağdat Yönetimi’nin İran’a açılan sınır kapılarında kontrolün sağlanması olduğunu vurguladı.