Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi: Haşdi Şabi devlet kontrolünde kalacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi dün Haşdi Şabi’nin devlet ve dini merciinin kontrolünde kalacağını vurguladı.

Irak parlamentosu geçtiğimiz kasım ayında bir kanun koyarak Haşdi Şabi güçlerinin DEAŞ’a karşı savaşta en önemli bağımsız grup sayıldığını ifade etti.

Şii taklit mercii Ayetullah Ali Sistani, 2014 haziran başlarında DEAŞ örgütüyle savaşmak için güvenlik güçlerinde gönüllü olarak silah taşıyan herkesi çağırmış, bu örgütün tehlikesini savuşturmak için halk seferberliğinin olmasının gerektiğini fıkhi olarak bunun Kifai Cihad (birilerinin yerine getirmesiyle diğerlerinin üzerinden kalktığı ibadet türü) olduğunu fetva vermişti.

Haşdi Şabi gruplarından birinin katıldığı konferansta İbadi, “Hazırlıklar tüm toprakların kurtarılması için devam ediyor, uzmanlığına göre her sınıf kuvvetimiz buna katılacak” dedi.

Almanya haber ajansı (DPA) Kifai Cihad fetvasının; ülkenin gençlerinin Ali Sistani’nin sözleriyle harekete geçerek, zafer fetvasına dönüştüğünü söyledi. Ayrıca Irak’ın lağvedilmediğini, zafer kazandığını ve başkalarına umut olacağını ifade etti. Zaferin, şehitlerin ve yaralıların eliyle olduğunu bu başarıda mühendislik çabası, tıbbi gayret, hava silahlarının iptali ve diğer faktörlerin rol oynadığını vurguladı.

İbadi, “Biz zafere ulaştık ve bu zafer yolculuğunu topluca ahenksiz sesleri dinlemeden tamamlayacağız. Kimsenin bizi aynı noktaya döndürmesine izin vermeyeceğiz. Halkın, güvenlik güçlerinin ve devletin arasına nifak tohumları ekmek için çabalıyorlar. Topraklar özgürleştikten ve aynı ortak noktada birleştikten sonra büyük zorluklarla karşı karşıyayız” dedi.

İbadi’nin Haşdi Şabi’ye desteğini vurgulamasının sabahı, Sadri hareketinin lideri Mukteda es-Sadr, Haşdi Şabi’nin dağıtılarak, devletin eliyle silahlanmanın kısıtlanması çağrısında bulundu.