Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi ve Hekim koalisyonunu ‘teknik sebepler’ bitirdi! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi liderliğindeki “El-Nasr (zafer)” koalisyonunun, Haşdi Şabi gruplarının yer aldığı ve Bedir Örgütü lideri Hadi Amiri öncülüğündeki “El-Fetih” koalisyonu ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından İbadi’nin Ammar Hekim liderliğindeki Hikmet Akımı ile koalisyonu da bitti. El-Nasr- El-Fetih koalisyonunun dağılmasına yola açan nedenler ile İbadi- Hekim koalisyonunu sonlandıran nedenlerin siyasi değil teknik olduğu belirtildi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından Mayıs ayında yapılması planlanan seçimlere iki taraf, farklı listelerle katılmaya karar verdi.

Hikmet Akımı tarafından yayınlanan bildiride, “El-Nasr ve Hikmet Akımı koalisyonu, taraflar arasındaki anlaşma, uzlaşı ve ortak çıkarların belirlenmesiyle ve ulaşılan teknik bilgiler nedeniyle seçimlere iki farklı listeyle girmeye karar verdi” ifadelerine yer verildi. Bildiride, tarafların kendi özgür iradeleriyle işbirliğini sürdürecekleri ve aralarındaki olumlu ilişkilere devam edecekleri belirtildi.

İbadi koalisyonundan çekilen parti sayısı 7’ye yükseldi

Bildiride ayrıca, “İki taraf, seçimlerin ardından geniş bir koalisyon çerçevesinde değerli Irak halkının özlem ve umutlarını temsil eden ulusal bir hükümet kurmak için bir araya gelecektir” denildi. Bu bağlamda bir kaynak, teknik nedenlerle İbadi koalisyonundan geri çekilen partilerin sayısının 7’ye ulaştığını söyledi. Kaynak bu partilerin ise İntifada Devrimcileri Topluluğu, Irak Kalkınma Partisi, Yeni Irak Topluluğu, Irak Kalkanı Partisi, Irak Aşiretleri Akımı, İlk Şehit Akımı ve Ulusal Doğruluk Akımı olduğunu belirtti.

Iraklı bir siyasetçi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamalarda, “Bu grupların İbadi koalisyonundan hızlı bir şekilde ayrılma nedeni, İbadi’nin seçimlere hazır olmamasından kaynaklanıyor” dedi. Söz konusu kaynak, “İbadi, seçimlere adaylığını ilan etme konusunda birçok siyasi ve dini tarafın baskısı altındaydı. Ancak Haydar İbadi, Seçim Komisyonu önemli koalisyonları kapanana kadar adaylık niyetini açıklamadı. Nitekim tüm koalisyonlar, İbadi’nin kararını beklerken, gerçekten endişeli bir dönem geçirdi. Ve İbadi, koalisyonu kendine özel bir hak olarak nitelendirmek isterken, bu koalisyonlar El-Nasr’dan yararlanmak için İbadi’ye yöneldi” açıklamasını yaptı.

‘Tüm taraflar İbadi ile çalışmaları kaybedeceğini fark etti’

Iraklı kaynak, “İbadi ile koalisyona giren tüm taraflar, yürüttükleri girişimlerinin kaybedeceğini fark etti. Çünkü El-Nasr’ın parıltısı kendi çıkarına olacaktı. Bu nedenle özellikle İbadi’nin şart koştuğu büyük koalisyonlar, yavaş yavaş geri çekilmeye başladı. Zira kaybedecekleri gerçeğini anladılar. Çünkü İbadi’nin pastası herkese yeterli değildi” şeklinde konuştu.

Öte yandan tarafların, El-Nasr koalisyonundan bu hızlı geri çekilmesi farklı tepkilere neden oldu. Bu bağlamda Kanun Devleti Koalisyonu’ndan milletvekili Rihab Ubude, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “İbadi’nin oluşturduğu koalisyona katılmak için acele edilirken, seçim koltuğu elde etmek dışında bu durumla herhangi bir bağlantısı olmayan birçok siyasi güç ve oluşumun olduğu da açık” dedi. “El-Nasr’ın meyvelerini toplamaya çalışmak, teknik gerekçelerle koalisyondaki çökmelerin doğal bir sonucu oldu” diyen Ubude, “El-Nasr koalisyonu, seçim sezonuna sonbaharda girdi. Bu nedenle koalisyon yaprakları hızlı bir şekilde dökülmeye başladı” açıklamasını yaptı.

Diğer taraftan Ammar Hekim liderliğindeki Hikmet Akımı’nın siyasi büro üyesi Salah Arbavi, Şarku’l Avsat’a, “Siyasi koalisyonlar, siyasi bir program ittifakı değil, siyasetçilerin ittifakıdır. Bu nedenle onları, bu yapının zorluğunu parçalarken bulduk” şeklinde konuştu.

Ulusal Kongre Partisi’nden koalisyon vurgusu

Ancak siyasetçi ve iş adamı Aras Habib Kerim liderliğindeki Ulusal Kongre Partisi, sadece seçim kazançları aramak istemediği için İbadi ile koalisyonunun devam edeceğini vurguladı. Bu bağlamda partinin siyasi büro üyesi İbrahim Sumeydi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Ulusal Kongre, İbadi ile koalisyonunda ciddi. Bütün ağırlığımızı İbadi’nin arkasına koyduk. Çünkü bunu, siyasi bir proje olarak görüyoruz, siyasi eylem meşruiyetinin bir parçası olsa bile siyasi ve seçim menfaatlerince yürütülen geçici bir seçim koalisyonu değil. Vizyonumuz, seçim koltuğunun nasıl kazanılacağının değil, devlet kurmanın önemine dayalıdır. Bu sebeple İbadi’nin siyasi projesindeki yönelimleriyle uyum içerisindeyiz. Bulunduğumuz yerlerde, koalisyonun yürütme organları olacağız” ifadelerini kullandı.