Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi: Irak bölge probleminin çözümüne yardım edebilir! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kerbela ziyareti sırasında DEAŞ ve bölgesel problemler ile ilgili açıklamalarda bulundu. İbadi, DEAŞ örgütünün Irak’ta kontrol altına aldığı geniş alanlarda 3 yıl içinde 100 milyar dolardan fazla kayıp olduğunu söyledi.

İbadi, “DEAŞ’ın Irak şehirlerini işgali sebebiyle ekonomik yıkım ve altyapı maliyeti şuana kadar 100 milyar dolardan fazla olarak değerlendiriliyor” dedi.

DEAŞ Örgütü 2014 yılında geniş bir saldırı düzenleyerek Irak topraklarının yaklaşık üçte birini kontrol altına almıştı. Haşdi Şabi’den destek alan hükümet güçleri bu toprakların yüzde 97’sinden fazlasını geri almıştı.

Bölgede DEAŞ’a benzer yeni terör gruplarının ortaya çıkması, ölüm ve göçe yol açacak tehlikeli bir tırmanış yaşanması konusunda uyarıda bulunan İbadi; Irak’ın bu problemin çözümünde rol almaya hazır olduğunu ve bölgeyi tehlikeden uzak tutacak tecrübeye sahip olduğunu ifade etti.

Alman Haber Ajansı DPA İbadi’den şu sözleri aktardı: “Başka bir ülke hedef alındığında bölge ülkelerinden kendini terör tehlikesine karşı güvende sanan yanılır. Bölge liderlerini acil bir görüşmeye davet ediyoruz. Çünkü biz krizlerin tekrarlanmasını ve yeni nesil terör ideolojisinin doğmasını istemiyoruz.”

İbadi; Suudi Arabistan’a yaptığı son ziyaretin nezaket ziyareti olmadığını, Irak’ın egemenliği için gerçek bir çalışma başlatmak olduğunu ekleyerek şu ifadeleri kullandı: “Biz askeri olarak DEAŞ’ı öldürüyoruz, ancak varlığını ispatlamaya çalışan çarpık bir ideoloji var. İdeolojik patlamalar meydana gelmesi konusunda sosyal medyada vatandaşları korkutma ve yıldırma kampanyaları düzenleyerek teröristlere yardım edenler var. Siyasi kazanç elde etmek için güvenlik sistemimizi zayıflatmaya çalışanlar var. Üç şeyi başardık; Toprak özgürlüğü, vatan birliği ülkenin iç güvenliğini tehlikeye sokacak girişimlerin durdurulması. Ancak bu tehlike hala devam ediyor.”

Ayrıca İbadi; Hükümetin bir sonraki genel seçimleri sağlam bir atmosferde yapmaya kararlı olduğunu, bunun için orduya büyük fon tahsis edildiğini, ordunun ve Haşdi Şabi’nin seçimlere girmeyeceğini vurguladı.