Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi: Kürdistan ve Kerkük halkının güvenliğini koruyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, bugün yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından yapılan bağımsızlık referandumu nedeniyle bölünme tehlikesi yaşayan Irak’ın toprak bütünlüğünü koruyacaklarını söyledi. Kürdistan ve Kerkük halkının güvenliğini koruduklarını ifade ederek, Peşmerge’ye Irak Ordusu içindeki görevini yerine getirme çağrısı yaptı.

Irak halkına yönelik bir konuşma yapan İbadi, “Benim görevim, IKBY tarafından tek taraflı yapılan referandum nedeniyle bölünme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ülkemizin birliğini korumak ve vatandaşlarımıza hizmet etmektir. Bu referandum, ülke olarak teröre karşı varlık savaşı verdiğimiz bir dönemde icra edilmiştir” dedi.

İbadi, sözlerini şöyle sürdürdü;

“IKBY’de referandum düzenleyen yetkilileri bundan vazgeçirmeye ve DEAŞ’a karşı mücadeleye yoğunlaşmalarını sağlamaya çalıştık ama çağrılarımıza uymadılar. Referandum sonuçlarını ilga etmelerini istedik bu isteğimize de ciddiyetle yaklaşmadılar. Onlara, bölünme halinde Irak’ın karşı karşıya kalacağı tehlikeleri anlattık ama kendilerinin ve partilerinin çıkarlarını Arabıyla, Kürdüyle, Türkmeniyle tüm Irak’ın çıkarlarından önde tuttular. Anayasayı ihlal ederek toplumsal ortaklıktan ayrıldılar. Bununla beraber uluslararası toplumun Irak’ın bölünmesine sebep olacak böyle bir referanduma ve etnik temelli bir devlet kurulmasına itiraz etmesini hafife aldılar.”

Kürdistan ve Kerkük halkının endişelerini de gidermeye çalışan İbadi, “Kürdistan ve özelde Kerkük halklarının güvenliğini ve çıkarlarını koruyoruz. Bölgeyi Irak merkezi yönetiminin otoritesine bağlayarak sadece Anayasa’nın bize yüklediği görevi yerine getiriyoruz. Bütün vatandaşları, sivilleri koruma emirlerimize tam itaat gösteren silahlı kuvvetlerimizle yardımlaşmaya ve güvenliği bozmamaya çağırıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Peşmerge güçlerine, “Irak Ordusu’nun temel parçalarından biri olarak ulusal görevini yerine getirmeye” davet eden İbadi, Kerkük’teki bütün devlet görevlilerinden de normal işlerine devam etmelerini istedi. İbadi, Kerkük’teki yerel güvenlik birimleri ve istihbarat örgütüne, kentteki sivillerin can ve mal güvenliğini koruma ve fitne yaymak isteyenlere karşı dikkatli olmaya çağırarak, “Vatandaşların haklarını ve kazanımlarını korumaya ve Irak’ta kardeş yaşamı sağlamaya çalışılması” gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan, Irak Ortak Operasyon Komutanlığı, güvenlik güçlerinin Kerkük’te bazı bölgeleri ele geçirdiğini ve birliklerin kentteki ilerleyişini sürdürdüğünü ilan etti.

IKBY Peşmerge Bakanlığı’na yakın kaynaklar ise Erbil’de, Peşmerge komutanları ve Uluslararası Koalisyon yetkilileri arasında olağanüstü toplantı düzenlendiğini duyurdu.

Peşmerge Bakanlığı Basın Müdürü Helgurd Hikmet, konuya ilişkin olarak, gazetecilere yaptığı açıklamada, toplantıda, Irak Ordusu ve Haşdi Şabi militanlarının Kerkük’e yönelik saldırısının ele alındığı bilgisini verdi.

Hikmet, “Kerkük’e çok sayıda ek kuvvet gönderildiğini” sözlerine ekledi.