Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi, Mesud Barzani’nin tutumunu görmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bağdat’taki siyasi partiler, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) hükümetinin önceki gün yaptığı, “Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili kararına saygılıyız” açıklamasını olumlu karşılamasına rağmen, Irak hükümetine yakın bir kaynak, Başbakan Haydar İbadi’nin, Mesud Barzani dışındaki Kürt siyasi figürler tarafından alınan kararlara güvenmediğini belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklama, “Bir süre önce, İbadi’ye, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani tarafından başlatılan olumlu tutumlar sorulduğu zaman, ‘Mesud Barzani’den açık ve dürüst bir cevap bekliyorum. Çünkü bölgenin kontrolünde hala etkili’ cevabını verdi” ifadelerini kullandı.

Kaynak, “İbadi, yönetimin içinde veya dışında olsun, Mesud Barzani’nin bölgedeki ana oyuncu olduğunu biliyor. Şunu idrak etti ki, referandum sırasında yaşadığı şeylerin yanı sıra görevi bırakması, Kürtlerin kararında hala hakimiyeti olduğu gerçeğini değiştirmiyor” şeklinde konuştu.

“Karara saygı duyuyoruz”

IKBY Hükümeti, Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili ‘anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı’ yönündeki kararına, “Karara saygı duyuyoruz. Bunun, sorunların çözümü için kapsamlı, ulusal bir diyaloğu başlatması gerekiyor” şeklinde yanıt vermişti.

Haydar İbadi, önceki gün gerçekleşen haftalık basın toplantısında, referandumun reddedilmesi ve Irak’ın birliğini sağlama konusundaki tutumunu yeniden vurguladı.

IKBY’ne, ‘2003 yılının sınırlarına geri dönülmesi’ çağrısında bulunarak gizli tehditler gönderen İbadi, “Sabrımızı kaybetmeyeceğiz, ancak sonsuza dek beklemeyeceğiz. Harekete geçeceğiz ve her şekilde işbirliği yapmaya hazırız” diye konuştu.

Ama yine de, İbadi, Bağdat ve Erbil arasındaki derinleşen krizi çözmek amacıyla bir açık kapı bırakmak için, IKBY hükümetinin “Irak Federal Mahkemesi’nin referandumla ilgili kararına saygılıyız” açıklamasının, Bağdat’ta hem halk, hem de resmi düzeyde bir memnuniyet oluşturduğunu söyledi.