Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi, Sünni bir şehirde seçim listesini açıklayan ilk Şii lider oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar el- İbadi, seçim kampanyasını ağırlıklı olarak Sünnilerden oluşan Selahaddin kentinde yapmış olsa da, seçim listesini, yine tamamı Sünnilerden meydana gelen Anbar kentinde halkın beğenisine sunan ilk Şii lider oldu.

İbadi, Pazar günü yaptığı ziyarete, Felluce’nin güneyindeki Amiriye nahiyesinde bir polis müdürlüğünün açılışını yaparak başladı.
Amiriye nahiyesinin DEAŞ’la olan mücadelesine övgüde bulunan Irak Başbakanı “Terör örgütü DEAŞ çeteleri topçu birlikleriyle, saldırılarıyla bu kenti istikrarsızlaştırmak istedi ancak bunu başaramadı. Amiriye halkı boyun eğmedi” dedi.

“Iraklılar teslim olmadı”

Irak’ın yeniden inşası ile ilgi İbadi şu ifadeleri kullandı; “Iraklılar teslim olmadılar ve böylece zafere ulaştılar. Şimdi yeniden yapılanma, yatırım ve iş fırsatları için ikinci zafere doğru ilerliyoruz. Birlik sonucunda askeri zaferlere ulaştığımız gibi, yeniden yapılanmayı da birliğimiz sayesinde elde edeceğiz”

Yolsuzluğa karşı kararlılıkla mücadele sözü veren Başbakanı İbadi, konuşmasında bazı çevrelerin Iraklıların sürekli çatışma içerisinde olmasını istediğine işaret ederek, “Irak, halkının omuzlarında eskisinden daha güçlü bir şekilde geri dönecek” dedi.

“En büyük görev üniversitelere düşüyor”

Ziyaret kapsamında Felluce Üniversitesi’ne geçen İbadi, burada yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verildi; “Üniversite, gençlerin aydınlanması için bir platform görevi görecek ve ülkenin vatandaşlarını bir araya getirmede, çeşitliliğin yayılmasında oynadığı rolü sürdürecek. Gençlik arasında çarpık fikirlerin yayılmasını önlemede en büyük görev üniversitelere düşüyor”

“Çeşitliliğimizle gurur duyuyoruz”

Iraklılar olarak imkansızı başardıklarını ifade eden İbadi, “Dünya (Irak’taki) savaşın daha da çok uzayacağını söylüyordu. Iraklılar olarak imkansızı başardığımızı dünyaya kanıtladık. Birliğimiz sayesinde zafere ulaştık. Bu anlayışın çocuklarımıza kazandırılması gerekir. Iraklılar, kendilerini bölmek için yapılan planlardan daha güçlüdür ve çeşitliliğimizle gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Sünni liderler ziyaretten memnun

İbadi’nin Anbar ziyaretini Şarku’l Avsat’a değerlendiren Sünni liderler ve çeşitli din adamları, İbadi’nin adımını mezhepsel bölünmeleri birleştirme girişimi olarak yorumladılar.

Irak’ın Anbar eyaleti aşiret şeyhi Hamid El-Hayes, İbadi’nin Anbar ziyaretine ilişkin, “Ziyaret, eskiden beri revaçta olan mezhepsel söylemlerin bir kenara koyulmasını sağladı. Bir Şii liderin Sünni bölgeye gelişi önemli ve bunu diğer şehirlerde de tekrarlanacağını umduğumuz olumlu bir işaret olarak görüyoruz”

El-Kaide ile mücadele için kurulan Uyanış Konseyleri adlı aşiret güçlerinin liderlerinden Şeyh Ahmed Ebu Rişe ise, İbadi’nin bölgedeki konumunu güçlendirmek için DEAŞ’a karşı elde edilen zaferleri ustalıkla kullandığını söyledi.