Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi: Suudi Arabistan ile ilişkileri her alanda genişletmeyi umuyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi, geçen hafta Bağdat’ı ziyaret eden Suudi Arabistan basınından bir heyeti karşıladı. Karşılamaya Suudi Arabistan’ın Bağdat Büyükelçisi Abdulaziz Bin Halid eş-Şemri, Irak Gazeteciler Sendikası Başkanı Muayyed el-Lami ve Barolar Birliği üyeleri de katıldı.

İbadi’nin ofisinden yapılan açıklamaya göre Başbakan, basın heyetini Bağdat’taki yaşam koşulları hakkında bilgilendirdi. İbadi, “Bir arada yaşama kültürüne odaklanmak, krizi sona erdirmek, bölgede güvenlik, istikrar ve ekonomik büyümeyi sağlamak için işbirlikleri arayışındayız” açıklamasında bulundu.

Irak ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin iyi ve doğru bir güzergah üzerinde ilerlediğini vurgulayan İbadi, “Ekonomik ilişkilerin büyümesinin temelini oluşturan Suudi Arabistan-Irak Koordinasyon Konseyi aracılığıyla iki kardeş halkın çıkarlarına hizmet etmek için her alanda genişlemeyi umuyoruz” dedi.

İbadi sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı: Mezhep merkezli siyaseti yok etmeyi başardık. Bugün halkımız da mezhep ayrımı yapılmasını reddediyor. Iraklıların terör örgütü DEAŞ’a karşı kazandığı zaferin ardından halk arasında adaleti sağlamaya kararlıyız.”

Açıklamaya göre Suudi basın heyeti üyeleri de DEAŞ’ın yenilgisinin ardından Irak’taki gelişim hamlelerinden ve Irak halkı arasındaki istikrar ve birliktelikten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler.