Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi: Vatandaşların siyasi çıkarlar doğrultusunda kullanılması ihanettir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanlığı ve Elektrik Bakanlığı, yurttaşların elektrik kullanımını sağlamak amacıyla özel sektör ile sözleşme yapılması yönündeki kararın üzerinden iki yıl geçmesine rağmen ülkenin farklı şehir ve illerinde karara yönelik protestolar devam ediyor.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, elektrik ücretleri ile ilgili tartışmalara yönelik yaptığı açıklamada “Yanıltıcı ve yanlış bilgilerle yönlendirilen vatandaşların siyasi çıkarlar uğruna kullanılması tam bir ihanettir. Elektrik vergileri konusunda yoksul ve düşük gelirli kesim göz önüne alınmaktadır” ifadesini kullandı.

Irak Hükümeti, özelleştirmelerden ziyade özel şirketler ile yapılacak sözleşmeler uyarınca vatandaşlardan verginin yüzde 12’sinin alınacağını kaydetti.

Hükümet, enerji dağılımında yaşadığı sorunlardan dolayı böyle bir önergeye başvurduğunu açıkladı.

Elektrik Bakanlığı personelinden yapılan açıklamalarda ise birçok nedenden dolayı vergi toplamanın mümkün olmadığı ve bir milyar dolardan fazla paranın alınamadığı kaydedildi.

Başbakan İbadi’nin müttefiki olarak bilinen Irak Dini Hareket Lideri Mukteda es-Sadr, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada elektrik özelleştirme projesinin halkın yoksul kesimi için faydalı olduğunu düşündüğünü söyledi. Sadr, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Halkın, özellikle de yoksul kesimin yararına olduğu için elektriği özelleştirme projesini memnuniyetle karşılıyoruz. Planlananın aksi bir durum olması halinde düzenlenen barışçıl gösterilerde halkın yanında duracağız.” dedi.

Hükümet tarafından özel sektörle yapılan sözleşmelerin, evlerdeki elektrik sayaçlarının çoğunun toplanması ve devre dışı bırakılması sorunlarının üstesinden gelmeyi hedeflediği kaydedildi. Ayrıca şehir manzarasını bozan jeneratörlerin imha edilmesi ve elektrik tüketim oranının azaltılmasına da yardımcı olacağına dikkat çekildi.

Geçtiğimiz hafta ülkenin güneyde düzenlenen kitlesel gösterilerde hükümetin vergi yasasını kaldırmasını talep eden yerel yönetimlere siyasi aktörler de destek verdi. Özelleştirmeye yönelik eleştirilerin çoğunda vatandaşın yükünü artıracağı ve yolsuzluğa yol açacağı vurgulandı.

Ancak Elektrik Bakanlığı özelleştirme deneyiminin ek mali faturalar karşılığında 24 saat boyunca vatandaşlara elektrik sağlayacağını belirtti. Vatandaşın bu sayede jeneratörlere ödediği paranın yüzde 80’inden daha azını ödeyeceğini vurguladı.