Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi: Ya çaldığınız parayı teslim edin ya da hapse atılacaksınız! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Aylar önce yolsuzlukla mücadele kapsamında gündeme getirilen kampanyanın bir parçası olarak, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, bazı isimleri çalınan parayı teslim etmek ya da hapse tıkılmak arasında bir seçim yapmaya çağırdı.

İbadi, Salı günü düzenlediği haftalık basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Başbakan, “DEAŞ’a sunduğumuz “teslim olmak ya da ölmek” seçeneğinin bir benzeri olarak, yolsuzluk yapanlara da iki seçenek tanıyoruz. Birincisi; Çaldıkları parayı teslim etmek… Bu seçenek belki davalarında affa vesile olabilir. İkinci olarak ise, bu kişilere hayatlarının geri kalanını hapiste geçirmeleri seçeneğini sunuyoruz.” dedi.

Yerel kaynaklar, İbadi’nin açıklamalarıyla onlarca hizmet projesini yürüten ve eski Başbakan Nuri el-Maliki döneminde kilit isimlerle yatırım ilişkilerinde bulunan birkaç yerli tüccar ve müteahhidi hedef aldığını kaydetti. Öyle ki bu projelerin çoğunda para harcandığı ancak projelerin henüz tamamlanmadığı belirtildi.

Başbakan İbadi’nin açıklamaları, yolsuzlukla suçlanan siyasilere, işadamlarına ve bu kişilerle ilişkisi bulunan müteahhitlere darbe indirme niyetiyle resmi ve popüler bir düzeyde yürütülmekte olan birçok girişim çerçevesinde geldi. İbadi, “yolsuzlukla mücadele”nin DEAŞ terör örgütünün ortadan kaldırılmasından sonraki adım olduğunu vurguladı.

İbadi’nin söz konusu ifadelerinin, İslami Dava Partisi’nde (İDP) de hâkim olan düşünceler olduğu belirtiliyor.

Öte yandan İDP Disiplin komisyonu tarafından yayınlanan bir bildiride, parti üyesi ve eski Bağdat valisi Salih Abdurrezzak hakkında yolsuzlukla ilgili bir soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Irak yargısı Abdurrezzak için daha önce beraat kararı vermişti. Siyasi çevreler, el-İbadi’nin, yolsuzluğa karşı başlattığı kampanya çerçevesinde eski valiyi görevinden aldığını kaydetti.

İDP, partideki Disiplin Komitesi soruşturmalarının, yolsuzluk yaptığından şüphelenilen üyeleri hakkındaki periyodik soruşturmalar kapsamında yapıldığını belirtmesine rağmen, bazı isimler, olayın sebebinin, partideki İbadi’ye yakın kanadın, Abdurrezzak’ın Nuri el-Maliki’ye yakın olması konusunda duyduğu rahatsızlıktan kaynaklandığını iddia ediyor.

Öte yandan Abdurrezzak, dün sunduğu istifa dilekçesinde el-Maliki’ye olan yakınlığını açıkladı. Dilekçede, “İDP Genel Sekreteri Nuri el-Maliki’ye istifamı sunuyorum. İstifam, partinin yaşadığı krizden kaynaklanmaktadır. Kendi sebeplerimin yanı sıra el-Maliki’nin ulusal yöntemlerine sadık kalacağımıza söz veriyorum.” ifadelerini kullandı. Abdurrezzak, 2009- 2013 yılları arasında Bağdat valisi olarak görev yapmıştı.

Diğer taraftan İDP’ye yakın kaynaklardan Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamalara göre, görevden alma kararı, Abdurrezzak’ın istifasından önce alındı.

Kaynaklar, Mayıs ayında yapılması planlanan seçimlere hazırlık olarak partinin, sırtındaki bozuk yüklerin ağırlığından kurtulma yoluna gittiğini belirtirken, Irak Devleti’nde önemli görevler üstlenen, ancak ismi yolsuzluk dosyasına karışan parti üyelerine karşı bazı uygulamalar gerçekleştirmeye kararlı olduğunu vurguladı.

İDP’nin yönetim tecrübesi, yerini parti üzerindeki kötü etkilerine bıraktı. Parti, 2005 yılından bu yana Irak yönetimini üstleniyor. Kaynaklar, partinin Necef Havalimanı Genel Müdürü Fayiz Şimri ve Kerbela valisi Akil Tarihi’nin üyeliklerini yolsuzluk şüphesiyle dondurma kararı aldığını belirtti.

Irak Başkanlık Meclisi, geçtiğimiz Pazartesi günü Şimri liderliğindeki Necef Havalimanı Yönetim Kurulu’nun tümünü mali ve idari yolsuzluk suçlamalarıyla görevden alma kararı vermişti.