Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İbadi’nin ‘dil sürçmesi’ ikinci kez başbakanlık koltuğuna oturmasını engelleyebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Başbakanı Haydar İbadi, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları konusunda, ““İran’a yaptırımlarla ilgilenmeyeceğiz, ancak halkımızın zarar görmemesi için de buna uyacağız” açıklaması Tahran’ın sert tepkisini çekti. Bu açıklama ibadi’yi başbakanlıktan edebilir. Irak Başbakanı’nın son dönemde ABD’nin İran yaptırımlarına karşı tutumunu değerlendiren Iraklı bir siyasetçi, “İbadi’nin ‘dil sürçmesi’ ülkedeki Şii grupların eleştiri oklarına hedef olurken, başbakanlık makamına ikinci kez oturmasına engel olabilir” ifadelerini kullandı.

Başbakan İbadi, yaklaşık iki hafta önce düzenlediği basın toplantısında, “İran’a yaptırımlarla ilgilenmeyeceğiz, ancak halkımızın zarar görmemesi için de buna uyacağız” diye konuşmuştu. İran’ın dini lideri Ali Hameney’in Irak Temsilcisi Mücteba el-Hüseyni, İbadi’nin yaptırımlara yönelik tutumu hakkında yaptığı son açıklamada, ifadelerinin sorumsuzca olduğunu ve İran’ın onurlu tutumlarıyla uyuşmadığını söylemişti.

Iraklı Şii siyasi çevrelerin ve İran’ın tepki göstermesi üzerine geri adım atmak zorunda kalan İbadi, daha sonra ‘dil sürçmesi’ni telafi etmeye çalıştı. Salı günü düzenlediği haftalık basın toplantısında konuşan İbadi, “Irak hükümetinin İran’la olan ticaretinde ABD dolarını kullanmayacağını ve ABD yaptırımlarına bağlı kalmayacağını” duyurdu.

“İbadi’nin açıklamaları kendisini çok zarar verdi”

İsminin açıklanmasını istemeyen Iraklı bir siyasetçi Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “İbadi’nin açıklamaları kendisine çok zarar verdi. Bu durum, başbakanlık yarışında saf dışı kalmasına sebep olabilir. Zira hükümetin başına geçecek aday 5 Şii partiden seçiliyor ve bu aday İran’ın onayladığı biri olmalı” ifadesini kullandı.

Irak’ta hükümet yapılanmasında İran’ın halen etkili olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Iraklı siyasetçi, “İran, özellikle ABD Başkanı Donald Trump döneminde İran-ABD geriliminin tırmandığı bir süreçte bu konuda önemli bir rol oynuyor” ifadelerini kullandı.

“İranlılar, İbadi’nin kendilerini ‘sırtlarından bıçakladığını’ düşünüyor”

ABD’nin desteğini alan İbadi’nin İran tarafından destek görüp görmeyeceğine ilişkin Iraklı siyasetçi, “İbadi, sadece ‘dil sürçmesi’ olarak görülemeyecek ve kendisi için felaketle sonuçlanan açıklaması öncesinde, İranlılar tarafından destekleniyordu. Ancak İranlılar, İbadi’nin kendilerini ‘sırtlarından bıçakladığını’ düşünüyor ve bunu affetmeleri zor” dedi.

İran’a yakın Iraklı partilerin İbadi’ye karşı düzenlediği siyasi ve medya kampanyalarına da değinen Iraklı siyasetçi, “Bu kampanyaların hedefi İran’daki kampanyalardan farklı: Yaptırımlarla ilgili İbadi’nin açıklamaları ön plana çıkarılarak İbadi ile İranlılar arasında gelecekte bir uzlaşı ihtimaline karşı ‘ateşe benzin dökme’ çabaları olarak görebiliriz bu kampanyaları” diye konuştu.