Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ICC: Mali’deki savaş suçlarını araştırıyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Mali’deki çatışmalar sırasında yaşanan savaş suçlarının soruşturulduğunu açıkladı.

ICC’nin Gambiyalı başsavcısı Fatou Bensouda, Mali’nin başkenti Bamako’da gazetecilere verdiği demeçte, “Soruşturmalarımız, barış güçlerine karşı işlenen suçlar, tecavüz, öldürme ve benzeri olaylar ile ilgili genişletilerek devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Lahey merkezli mahkeme, ağustos ayında Afrika ülkesi Mali’de 2012 yılında yaşanan iç karışıklık sırasında Mali’nin Timbuktu’daki tarihi mezarlarını yok etmek ve 2.7 milyar euro değerindeki kültürel eserlere zarar vermekle suçlu bulunan Ensaruddin örgütü üyesi Ahmed el-Faki el-Mehdi’yi 9 yıl hapse mahkum etmişti.

Mahkeme ayrıca, Mali ve uluslararası topluma karşı verilen zarar sebebiyle, 1 euroluk sembolik bir tazminat ödenmesine karar vermişti.

Mahkemenin el-Mehdi’yi 2016 yılında, Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan yapıların tahrip edilmesiyle ilgili savaş suçu işlediği gerekçesiyle 9 yıl hapis cezasına çarptırması, ilk kez böyle bir suçun savaş suçu sayılması sebebiyle emsal teşkil etti.

Bensouda konuyla ilgili, “el-Mehdi ile ilgili neler olup bittiğini konuşabilecek konumda değilim. Tek söyleyebileceğim, mahkemenin Mali’deki soruşturmalar çerçevesinde başka suçları da araştırıyor olduğudur” şeklinde konuştu.