Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İdlib için dörtlü zirve hazırlığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa, Türkiye, Almanya ve Rusya’nın önümüzdeki ay İdlib’e konusunda bir dörtlü zirve gerçekleştirmeye hazırlandığını söyledi. Suriye krizine dair oluşturulan ve ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan, Mısır ve Ürdün gibi ülkelerin katıldığı “Küçültülmüş Uluslararası Grup” da Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura ile Suriye’de en kısa zamanda seçimlerin yapılabilmesi için oluşturulan Anayasa Komitesi’nin çalışmalarını organize etmek üzere ilk toplantısını yapmaya hazırlanıyor.

Merkel, dün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Berlin’de gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında “Türkiye, Rusya ve Fransa liderlerinin ile birlikte Suriye’ye dair bir dörtlü zirve düzenlenmesi fikrini destekliyoruz. Çünkü Suriye’deki durum hassasiyetini koruyor. Bu zirvenin ekim ayında düzenlenmesini umut ediyoruz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Eylül’de Rusya’nın Soçi kentinde düzenledikleri ikili zirvede kentin muhalif gruplar ile rejim güçleri arasındaki temas hattında, 15-20 kilometre derinliğinde ağır silahlardan ve “cihatçı” unsurlardan arındırılmış tampon bölge oluşturulması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Erdoğan, eylül ayının başında, dörtlü zirve düzenleneceğini ilan etmiş ancak buluşma gerçekleşememişti.

ABD’nin New York kentinde “Küçültülmüş Uluslararası Grup” ülkelerinin dışişleri bakanları bir toplantı düzenledi. Bakanlar, toplantı sonrası yayınladıkları ortak bildiride şu açıklamalarda bulundu:

“Anayasa Komitesi’ni mümkün olan en yakın zamanda inandırıcı ve herkese açık bir toplantı düzenlemeye davet ediyoruz. Komite, Suriye’nin yeni anayasasını oluşturmak, özgür ve temiz seçimler düzenlemek için çalışmalarına başlamalıdır.”

BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’nın bu konuda kaydedilen ilerlemelere dair en geç 31 Ekim’de bilgi vermesi gerektiğine işaret edilen açıklamada “Suriye’de düzenlenecek seçimler, savaşın başladığı 2011 yılından bu yana ülke dışına kaçmak zorunda kalan milyonlarca mülteci de dahil bütün Suriyelilere açık olmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Bakanlar, yayınladıkları açıklamada ayrıca Şam rejiminin iki müttefiki, Rusya ve İran’a, Suriye’deki tarafların Anayasa Komitesi’nin çalışmalarına katılmaya hazır olduğunu göstermesi gerektiğini vurguladı. Suriye’de askeri çözüm olmadığının altını çizen bakanlar, krizin geride bırakılması için siyasi çözümden başka bir yolun olmadığına dikkat çekti.

Açıklama da ayrıca “Askeri çözüm için çabalayanlar, Suriye’deki şiddeti artırmaktan ve krizi bölgenin tamamını içine alacak denli genişletmekten başka bir şey elde edemeyecektir” ifadeleri kullanıldı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet yaptığı açıklamada Suriye’deki savaş suçları ve insan hakları ihlaller,nden sorumlu olanların tamamının en kısa sürede yargı önüne çıkarılması çağrısı yaptı.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ise ülkesinin İran’ın Suriye’deki varlığı sürdükçe Suriye’de kalacağını belirtti. Ancak ABD’nin Suriye’deki varlığının bu ülkede kuvvet bulundurmayı zorunlu kılmadığını söyledi.

Jeffrey açıklamasında “Suriye’deki ABD askerlerinin şu anda bir görevi var. O da DEAŞ terör örgütünü bir daha geri dönemeyecek şekilde yok etmektir” dedi.

Jeffrey, gazetecilerin “ABD’nin Suriye’den çekilmesi İran’ın Suriye’deki varlığının son bulmasına mı bağlı” sorusuna şu cevabı verdi:

“Başkan Trump, bu ve diğer bazı şartlar gerçekleşene kadar Suriye’de kalmamızı istiyor. Ancak bu durum ABD askerlerinin Suriye’de kalmasını gerektirmiyor. Sahada çeşitli yollar var. Biz, bazı ülkelerin dışişleri bakanlıklarının Suriye’deki faaliyetlerinin aksine orada diplomatik bir görev yürütüyoruz. Suriye’nin birçok bölgesindeçeşitli yerel güçleri eğittik. Müttefiklerimiz yerel bir güce sahip.”

ABD, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt savaşçılara ve bazı muhalif gruplara askeri eğitim vermek amacıyla ülkede 2 bin kadar asker bulunduruyor. ABD Ulusal Güvenlik Müsteşarı John Bolton, pazartesi günü yaptığı açıklamada “İran kuvvetleri, İran sınırı dışında oldukça Suriye’yi terk etmeyeceğiz” demişti.