Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İdlib operasyonu 700 bin kişiyi yerinden edebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çatısı altında faaliyet gösteren sağlık kuruluşları tarafından hazırlanan aylık raporda, Suriye’nin İdlib vilayetinde muhaliflere karşı düzenlenecek muhtemel bir operasyonun 250 bin ila 700 bin insanı yerinden edebileceği konusunda uyarı yapıldı.

Muhaliflerin bulundukları mevzilerden ayrılmayı kabul ederek, aileleri ile birlikte İdlib’e tahliye edilmeleri birçok çatışmaya son verirken, bu büyük sayıda insan akışı nedeniyle İdlib’in nüfusunu neredeyse iki katına çıkarak 2,5 milyon kişiye ulaştı.

WHO’nun Health Cluster adlı dergisinde yayımlanan raporunda, İdlib vilayetinde artacak çatışmalar nedeniyle, yerel halk ve yeni gelecek kişiler için giderek artan insani destek ihtiyacı doğabileceği bilgisi yer aldı.

Rejim güçlerinin Haziran ve Temmuz aylarında düzenlediği operasyonlarda 184 bin kişinin yerinden olduğu tahmin edilirken, rapora göre bu kişilerden en az 100 bininin İdlib’e tahliye edildikleri tahmin ediliyor.

BM, İdlib’e saldırı yapılması halinde yaşanacak riskler konusunda defalarca uyarırken, Esed, geçtiğimiz ay Rus medyasına verdiği röportajda, askeri hedeflerindeki önceliğin İdlib’i geri almak olduğunu söyledi.

2 buçuk milyon kişi Türkiye sınırına kaçak

Birleşmiş Milletler’in Suriye İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, Haziran ayında İdlib vilayetinin, tahliye edilenlerin ‘döküm alanı’ haline geldiğini söyleyerek, İdlib’e yönelik bir operasyon başlatılarak büyük çatışmaların yaşanması durumunda kentteki 2 buçuk milyon kişinin Türkiye sınırına kaçabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Moumtzis, böyle bir çatışmanın, ülkede son yedi yılda yaşananlardan çok daha karmaşık ve acımasız olacağını da kaydetmişti.

Şam’ın güneyindeki Harcele’de bulunan Barındırma Merkezi’nin Müdürü Abdurahman el-Hatib, merkezin İdlib’den kaçacak olan kişileri karşılamak adına hazırlıklar yaptığını bildirerek, merkezin 5 bin kişilik kapasitesi olduğunu fakat daha önce evini terk etmek zorunda kalan20 binden fazla insanı kucakladığını söyledi.

Merkezin, 2014 yılında eski bir spor kompleksi bölgesinde kurulduğu bilgisini veren el-Hatib, Deyr-i Zor, Dera ve diğer bölgelerden gelen kişileri barındırdığını iletti.

Müdür, 2015 yılında Doğu Guta’dan ayrılan kişilerin de bu merkezde bulunduğunu fakat silahlı grupların bölgeyi terk etmesinin ardından bu kişilerin topraklarına geri döndüğünü de aktardı.