Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İdlib’de meydana gelen patlamada ölü sayısı 69’a yükseldi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’de İdlib iline bağlı Sermada ilçesindeki bir silah deposunda medyana gelen patlamada ölü sayısı 69’a yükseldi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’nin kuzeybatısında yer alan idlib’in Sermada ilçesinde bir mühimmat deposunda meydana gelen patlamada ölü sayısının 69’a yükseldiğini açıkladı.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman AFP’ye yaptığı açıklamada 52’si sivil, 17’si Heyet-i Tahriru’ş Şam (HTŞ) üyesi toplam 69 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

SOHR’dan yapılan açıklamaya göre, hayatını kaybedenler arasında 17 çocuk bulunurken, ölenlerin çoğu Humus’tan göç eden HTŞ savaşçılarının ailelerinden oluşuyor.

SOHR Direktörü Abdurrahman çok sayıda yaralının bulunması nedeniyle ölü sayısında artış olabileceğini kaydederek, deponun HTŞ ile çalışan bir silah satıcısına ait olduğunu belirtti.

SOHR, Sermada ilçesinde bir apartmanın alt katında bulunan mühimmat deposunda patlama meydana geldiğini ifade ederek, patlamanın nedeninin hala belirlenemediğini açıkladı.

Çoğunluğu HTŞ olmak üzere, rejim güçleri ve diğer İslami birliklerin kontrolünde olan İdlib, aylardan bu yana HTŞ savaşçıları tarafından düzenlenen saldırılara sahne oluyor.

Rejim güçleri, günlerdir İdlib çevresindeki askeri birliklerini güçlendirerek, güney kırsalındaki bölgeleri füze ve topçu atışlarıyla hedef alıyor.

Şam, bir yandan Birlemiş Milletler’e (BM) İdlib’de yaşayan 2.5 milyon kişi için gerilim uyarısında bulunurken, bir yandan da İdlib’in askeri öncelikler listesinde bulunduğunu dile getirmişti. SOHR’den yapılan açıklamaya göre, onlarca insanın öldüğü, büyük bir katliama neden olan kanlı saldırı nedeniyle Sermada ve İdlib’in diğer bölgelerinde gerginlik hakim durumda.