Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İdlib’e yönelik endişeler sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batılı bir diplomatik kaynak dün, Soçi’de Moskova ve Ankara’nın İdlib konusunda vardığı anlaşma uyarınca Türkiye’nin barışçıl bir şekilde yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde Hmeymim’deki Rus askeri üssünün, ülkenin kuzeyindeki Rus kuvvetlerine terör örgütlerini yok etmek için güç kullanma hakkı verdiğini belirtti.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynak konuya dair şu değerlendirmede bulundu:

“Rus ordusu, iki bin yabancı radikali ortadan kaldırmak için bir operasyon başlatmak istiyor. Soçi’de varılan anlaşmanın uygulanmasının önünde İdlib’in kırsal kesimindeki güvenli bölgeden silahların arındırılması ve radikaller ve ılımlılar arasındaki ayrım gibi birçok zorluk var.”

BM Suriye İnsani Yardım Misyonu Başkanı Jan Egeland da Cenevre’de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu, bir barış anlaşması değil. Tam teşekküllü bir savaştan kaçınılmasına yönelik bir anlaşma. Birçok çatışmanın patlak vermesi ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu bölgelerdeki sivillere ilişkin endişe duyuyoruz. Sorun henüz bitmedi.”

İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin ise İsrail’in, İl-20 tipi Rus uçağının Suriye tarafından Akdeniz üzerinde düşürülmesine yönelik yürüttüğü soruşturmanın sonuçlarını sunmak ve benzeri olayların tekrarlanmasını önlemek için koordinasyonu güçlendirmeyi görüşmek için Moskova’ya gitti. Hmeymim Rus üssünden bir grup subay da geçen pazartesi gecesi söz konusu uçağın hedef alınmasından sorumlu Suriyeli subaylarla birlikte soruşturmaya katıldı.