Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İdlib’e yönelik saldırılarda 28 sivil hayatını kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü (SOHR) tarafından verilen bilgiye göre, dün (Cuma), Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kenti ve çevresine yönelik düzenlenen hava saldırılarında, 28 sivil hayatını kaybetti.

SOHR, dün akşam saatlerinde, İdlib kent merkezinin 20 kilometre yakınlarında bulunan Armanaz beldesine yönelik hava saldırısında 12 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurmuş fakat bombardımanların Rusya tarafından mı, Esed rejimi tarafından mı yapıldığına dair kesin bir bilgiye ulaşamadığını belirtmişti.

İdlib vilayeti, mayısta yapılan Astana görüşmelerinde, Esed rejimini destekleyen Rusya ve muhalefeti destekleyen Türkiye’nin garantörlüğünde, çatışmasızlık bölgesi anlaşmasına dahil edilmişti.

Han Şeyhun’dan sonra en fazla sivil kayıp bu saldırıda gerçekleşti

Konuya ilişkin bir açıklama yapan, SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, Armanaz beldesine yönelik saldırının, 4 Nisan Han Şeyhun’a yönelik düzenlenen  kimyasal saldırıdan sonra en fazla kayıp verilen olay olduğunu ifade etti.

Armanaz beldesine peş peşe iki hava saldırısı düzenlendiğini dile getiren Abdurrahman, birinci hava saldırısından sonra enkaz altından arama kurtarma çalışmaları sürerken aynı bölgeye ikinci bir hava saldırısı daha düzenlendiğini sözlerine ekledi.

13 sivil hayatını kaybetti

Abdurrahman, ayrıca, dün, İdlib’in çeşitli bölgelerine yönelik düzenlenen hava saldırılarında da 13 sivilin daha hayatını kaybettiğini söyledi.

Esed rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçakları, cihadçı grupların Hama’nın kuzey kırsalındaki saldırılarına karşılık, iki haftadır İdlib’deki sivil yerleşim alanlarına yönelik hava bombardımanlarını sürdürüyor.