Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İdlib’te ‘ikinci bir Musul’ korkusu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam’ın çevresi yoğun kuşatma altında muhalif gruplar, Doğu Guta’dan çekilerek, İdlib’e gitme konusunda Suriye ordusu ile anlaşmaya vardı. Heyeti Tahrir Şam (HTŞ) ile müzakere yapan Suriye barış komiteleri, Suriye ordusu, HTŞ üyelerinin güvenli bir biçimde İdlib’e çekilme şartlarını kabul ettiğini duyurdu.

Anlaşma uyarınca, HTŞ üyeleri, Şam’ın güneydoğu çevresindeki Cebel Şeyh’deki tüm köyleri, Suriye ordusuna teslim edecek.

Suriye ordusuna yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, yaklaşık 300 muhalif militan, Mervan tepesi ve Mugar el-Mir köyündeki mevzilerinden ayrılarak, diğer savaşçılarla birlikte İdlib’e gitmek için Beyt Cin bölgesine ulaştı.

HTŞ üyeleri İdlib’e gidecek

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Müdürü Rami Abdurrahman, geri çekilmenin dün bitmesi gerektiğini ancak bazı tarafların çıkmayı reddetmesiyle operasyonun başlatılmasının engellendiğini açıkladı. Şark’ul Avsat’a açıklama yapan Abdurrahman, “Anlaşma yapıldı ve sonuçlandı. HTŞ üyelerinin İdlib’e gidecek, ÖSO’ya bağlı gruplar Dera’ya çekilecek” dedi.

Astana’daki Suriye muhalefeti sözcülerinden Eymen el-Asımi, rejimin, muhalif grupların çekilmesi için 72 saatlik bir süre belirlediğini, bazı grupların, bölgeleri terk etmeyi reddettiklerini söyledi.

Doğu Guta’da 8 bin sivil kuşatma altında

Doğu Guta’da durumun kötüleştiğini ve 8 binden fazla sivilin kuşatma altında olduğunu söyleyen muhalif güçler sözcüsü Suheyb El-Rahil, “Suriye rejim güçleri ve müttefiklerinin kuşatmaya dayalı bir taktik oluşturduklarını” ifade etti.

Bölgede 300 militan var

Öte yandan Hizbullah’a yakın medya, Beyt Cin ve Mugar el-Mir köylerinde Nusra, Suriye Devrimcileri Cephesi ve Ahrar’uş Sam hareketinden 300 militanın bulunduğunu belirtti.

Tek hedef HTŞ

HTŞ üyelerinin İdlib’e yönlendirildiği haberleri, hem halkın hem de ÖSO’ya bağlı grupların korkularını arttırdı. ÖSO’ya bağlı bir kaynak Şark’ul Avsat’a “Rusya’nın son açıklamaları, 2018 yılında tek hedefinin HTŞ’yi ortadan kaldırmak olduğunu gösteriyor” diye konuştu.