Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İdlib’te savaşan muhaliflere Ankara müdahalesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib kırsalında muhalif gruplar Heyet Tahrir Eş Şam, Fetih El Şam ve Ahrar Uş-Şam arasında ağır silahların kullanıldığı savaş alevlenmişti. Gruplar arasındaki savaşın amacının birbirlerinin bölgedeki varlıklarını yok etme olduğu açıkça görünüyordu ve bu sebeple tüm gözler İdlib’e döndü.
Taraflar arasındaki savaş, dün akşam Kuzey Hama kırsalındaki Hazarin bölgesinde patlak verdi. Fetih El Şam, Ahrar Uş-Şam’ın kontrol noktalarına ve karargahına saldırdı. Ahrar Uş-Şam elemanlarından bir kısmını tutuklayarak, diğerlerini de öldürdü.

Özgür Suriye Ordusu’ndan (ÖSO) bir kaynak, İdlib’teki grupların arasındaki gerginliğin iki tarafın dört gün önce çatışma olmadan anlaşmak için imzaladığı anlaşmadan sonra çıktığını ve çatışmaların kuzey İdlib kırsalına, Zawiye dağına ve sınır bölgelerine kadar yayıldığını söyledi. Çatışmaların, her iki tarafında birbirini bitirme amacıyla başladığını da sözlerine ekledi.

ÖSO, çatışmaya dahil olmasa da, liderleri Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada, “Ankara’nın sona erdirdiği Halep’in kuzeyindeki Fırat Kalkanı operasyonunu, Halep kırsalına giden Ahrar Uş-Şam için hazırladı” dedi. Türk yetkililer, Astana Anlaşması gereği, çatışmanın tırmanmasını önlemek için, İdlib kırsalındaki muhalif grupları ağır silahlar ile desteklemek için, mühimmat hazırlığına başladıklarını ve İdlib sınırını kapadıklarını duyurdu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, taraflar arasındaki, birbirlerinin varlıklarını sona erdirmek için başlattıkları, şimdiye kadar ki en şiddetli olan bu çatışmaların en az 14 kişinin ölümüne yol açtığını söyledi. Gözlemevi öte yandan, DEAŞ’a karşı Hama kırsalı, Humus ve Deyrizor arasındaki bölgelerde yapılan savaşta, Esad güçlerinden 3 kişi de dahil olmak üzere 40 kişinin öldürüldüğünü kaydetti.

Diğer taraftan Anadolu Ajansı, ABD’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda 10 askeri üs kurduğunu bildirdi. ABD güçlerinin, 2015 yılından beri Suriye Demokratik Güçleri ile ittifak ederek onların kontrolündeki bölgelerde askeri varlığını genişletmek istediğini kaydetti.