Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

IEA: ABD 2019’da en büyük petrol üreticisi olacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, ABD’nin en geç 2019’da Rusya’yı geride bırakarak dünyanın en büyük petrol üreticisi olacak olacağını açıkladı.

ABD’nin bu yıl olmasa da, kesinlikle gelecek yıl Rusya’yı geride bırakarak, en büyük ham petrol üreticisi olacağını belirten Birol, “ABD’deki kaya petrolü büyümesi çok güçlü, hızı çok yüksek. ABD çok yakında bir numaralı petrol üreticisi olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Birol, ABD’nin petrol üretiminin 2020’den önce zirve yapmasını beklemediği gibi, önümüzdeki dört-beş yıl içinde de üretimde düşüş beklemediğini söyledi.

Üretim artışının sadece ABD’de olmadığına dikkati çeken Birol, özellikle yağlı kum üretiminde olmak üzere Kanada ve Brezilya da yaşandığını belirtti. Birol, IEA’nın 2018 yılında 1.4 milyon fıçı talep artışı gözlemlenmesini beklediğini ekledi.

ABD’de üretimin artması, Rusya ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyeleri de dahil olmak üzere, başlıca diğer üreticilerin petrol fiyatlarını desteklemek için üretim kısıntısına gittikleri bir dönemde geldi.

Asya’da dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen piyasaları da dahil olmak üzere, giderek daha fazla ülkeye ihraç edilen ABD petrolü, Rusya’nın piyasadaki payını düşürüyor.

ABD’nin ham petrol ithalatı 1.6 milyon varil düştü

Öte yandan, ABD’nin ham petrol net ithalatı geçtiğimiz hafta 1.6 milyon varil azalarak 4.98 milyon varile düştü. EIA’nın verileri kaydetmeye başladığı 2001’den bu yana en düşük seviye olan bu rakam, OPEC’in ihracat için güvendiği Amerikan piyasasındaki daralmayı gösteriyor.

ABD ham petrol üretimi geçen yıl sonlarında 1970’lerden beri ilk defa, günde 10 milyon varilin üzerine çıktı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ABD petrol üretiminin 2018 sonuna kadar günde 11 milyon varili aşacağını bildirdi.

Bu, ABD’yi 11 milyon varil seviyesinin hemen altında üretim yapan Rusya’nın önüne geçmesini sağlayabilir.