Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İhvan’ın Libya petrol hilaline saldırısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Siyasal İslam’ın Libya’nın batısında uğradığı sefil hezimet ve kendileri için çok önemli bir köprü başını kaybettikten sonra Libya’nın petrol hilali bölgesine yapılan mükerrer saldırı mübarek Ramazan bayramının arifesine denk getirildi.

(Hafter’in komuta ettiği) Libya Ulusal Ordusu’na göre, bu saldırının planları ve finansmanı Katar’ın başkenti Doha’da yapıldı. Saldırıyı gerçekleştirenler acımasız İhvan Müslimin örgütünün liderliğindeki gruplar olup azledilen Müftü’nün sapkın bir fetvasıyla ortaya çıktılar, Çad’ın muhalif güçleriyle ittifak kurdular ve Katar’dan silah ve mühimmat desteğini aldılar ve Derne’den kaçan terörist grupların kalıntılarıyla birleşerek Libya’nın batısındaki petrol alt yapısını bozmak ve kendilerinin içinde olmadığı herhangi bir siyasi anlaşmanın önüne geçmek için bu bölgeye saldırdılar. Bu kaçkınların amacının kaybettikleri para ve nüfuz olduğunu düşünüyorum, zira; Bu teröristler Libya Ulusal Ordusu’nun gerçekleştirdiği son zaferlerde, Libya ordusunun kadınlara karşı terbiyeli davranışından, kadınlardan kimlik sormamalarından ve kadınları teftiş etmeden bırakmalarından faydalanarak arkasına saklandıkları sivillerin arasından çıkıp kadın giysileri ve feraceleri giyip kaçmış ve korkakça limanlara ve petrol sahalarına saldıranlara katıldılar.

‘Bingazi Güçleri’ne bağlı bu terörist milisler azledilen Müftüye bağlı olup, Bingazi’den kovulan teröristlerden oluşuyor ve Misrata’dan kovulan ve Katar’dan desteklenen milislerce desteklenmektedir. Bu kaçkınlar çölde yollarını kaybedince DEAŞ militanları, değişik adi suçlardan mahkum olmuş kaçaklar, El Kaide kaçkınları, Çadlı muhalifler ve İhvan kalıntılarıyla birleşti ve devletin düşmesinden faydalanarak ortaya çıktılar.

Tüm bunları yılan evi olan (Katar’ın başkenti) Doha topladı ve ordunun Derne’yi özgürleştirmesini engelleme ve baskı kurma amacıyla mübarek bayram arifesinde limanlara saldırttı. Bu güçler Kaddafi döneminde otomobil hırsızlığından mahkum edilmiş ve devletin düşmesinden istifade ederek silahlı milis kurmuş bir adam buldular. İbrahim el-Cadran adındaki hırsızdan bahsediyoruz; bu adam terörist ve hırsızları etrafında topladı ve Petrol Hilali bölgesindeki kabile yapısından istifade ederek petrol sahalarını üç yıl kapattı. El Cadran Libya ve Suriye’deki El Kaide liderlerinden biri olan Ebu Talha el-Hasnavi adındaki teröristle ittifak kurdu. Bu iki adam terörist ‘Bingazi Savunma Birlikleri’ ile de ittifak kurdu ve askerlikten atılanlar da kendilerine yardımcı oldu. İşte bu şekilde kaçkınlarla teröristler Katar’ın Libya’daki kolları olan İhvan, El Mukatile Örgütü ve oportünistlerin desteği ile birleşti.

BM Petrol Hilali Bölgesine yapılan saldırıyı ‘Libaya’nın Petrol Hilali Bölgesine yapılan saldırı ve tehlikeli tırmanış ülkenin ekonomisini tehlikeye atıyor ve ülkenin tümünde silahlı çatışmaların doğmasına yol açıyor’ açıklamasıyla kınadı. Uluslararası düzeyde ise Avrupalı devlet ve elçilikler de saldırıyı kınadı; Fransız Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron saldırının bir grup radikal tarafından yapıldığını ve bunların takibe alınıp cezasız bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz el-Serrac saldırıyı kınayarak ‘bu saldırı güvenlik ve istikrarı zedeliyor, ülkede fitneyi körüklüyor ve iç savaşa yol açabilir’ dedi. Aslında bu tespit yanlıştır, zira; saldırganlar bir şehir veya bölgenin insanı değiller, değişik bölgeden ve değişik kabilelerden gelmekteler ve birbirlerine sadece ‘Siyasal İslam’la’ bağlılar.

İşin tuhaf tarafı şu ki, teröre destek veren ülkeler, başında İhvan-ı Müslimin Evi olan Katar, Libya halkı ayağa kalkıp hakkını aramadan önce Libya halkının servetlerini çarçur etme peşindedir, çünkü Libya halkı kalktığında, başta Katar olmak üzere, bu ülkeleri, yıllarca yaptıkları cinayetlerden dolayı, şiddetli şekilde cezalandıracaktır. Libya halkı bilir ki, Libya Petrol Hilaline yapılan saldırı kötü örgüt İhvan Müslimin Örgütünün Libya halkı mukadderatını elde etmesi ve haznesine katması için yapılmış ve bu sayede bu örgütün diğer Arap ülkelerinde bozulmayı tetiklemek için yapılmıştır. Petrol sanayisine büyük zararlara sebep olan saldırının asıl sebebi işte budur, Milli Petrol Şirketi de bu zararı teyit etmektedir.

İhvan Müslimin liderliğinde olan ve kendilerine para, silah ve medya desteği veren bu örgütlerin önünü kesmek için, güvenliğine önem veren tüm ülkeler Libya Ulusal Ordusu’na destek vermelidir.